Муассаніт - що це за камінь

Імітація діаманта або натуральний мінерал, який потрапив до нас з космосу? Навколо муассаніта ходить безліч різних домислів. Пропонуємо познайомитися з загадковим каменем ближче.

Муассаніт - рідкісна коштовність. Кількість цього красивого мінералу з алмазним блиском мізерно мало в природі. Його можна знайти лише в родовищах корунду, кимберлитовой гірській породі і деяких метеоритах. І це головне, що потрібно пам'ятати, коли на етикетці прикраси ви зустрічаєте слово «муассаніт», - це завжди буде не натуральний камінь, а його штучно вирощений брат - карборунд або карбід кремнію.

Зате в космосі справжнього муассаніта зовсім не мало. Він міститься в пилових хмарах, утворених з вуглецю. А вивчення Мерчісонского метеорита підштовхнуло вчених до висновку, що входить до його складу карбід кремнію взагалі утворився далеко за межами Сонячної системи.

Історія муассаніта

Метеорит «Каньйон Діабло» впав багато тисяч років тому в США в штаті Арізона. У 1893 році французький хімік Фердинанд Фредерік Анрі Муассон став активно вивчати цього космічного гостя. Так учений вперше виявив дрібні фрагменти абсолютно нового мінералу, який надалі назвали в його честь муассаніта.

Формулу виробництва синтетичного аналога запатентував Едвард Гудріч Ачесон 28 лютого 1893 року. Він винайшов порошкоподібний карбід кремнію (SiC), і в результаті не просто налагодив масштабне виробництво карборунда, але і винайшов піч, в якій синтетичний матеріал отримують і сьогодні. Едвард Ачерсон став засновником спеціалізованої компанії «The Carborundum Company».

Хімічні та фізичні властивості муассаніта

Хімічна формула каменю - SiC - карбід кремнію. Твердість за шкалою Мооса становить 9, 25, що наближається до еталонного в цьому сенсі алмазу з його 10 одиницями.

Колір природного муассаніта зазвичай зелений або чорний, а от у випадку з синтетичним аналогом можна отримати будь-який колір або відтінок, хоча в 99% випадків в прикрасах використовуються безбарвні камені для максимальної схожості з натуральними діамантами. Показник заломлення досягає 2, 69 (в середньому на 0, 25 вище, ніж у алмазів). Дисперсія, що відповідає за гру світла, також перевищує алмазний показник: у муассаніта вона дорівнює 0, 104, а у діамантів - 0, 044.

Однак ще раз нагадаємо, що мова саме про синтетичному аналогу природного мінералу. Натуральний муассаніт настільки рідкісний, що прикрас з цим каменем ви не знайдете.

виробництво карборунда

Найпростішим способом отримання каменю є спікання кремнезему з вуглецем. Це відбувається в спеціальній печі, яка була згадана вище, при дуже високих температурах - 1600-2500 ° C. Тут хотілося б згадати ще одну особливість синтетичних муассаніта - вони дуже тугоплавкі і витримують температури принаймні до 1500 ° C (алмаз горить при 800 ° C).

Крім того, існує спосіб Лелі. При 2500 ° C карбід кремнію сублімується і осідає при більш низьких температурах на підкладку у вигляді лускатих кристалів високої якості. Цей процес можна ще поліпшити, якщо застосувати індукційний нагрів в графітових тиглях.

На сьогоднішній день головним постачальником муассаніта є американська компанія Charles & Colvard. Відточений за два десятки років запатентований виробничий процес дозволяє створювати камені, що демонструють неймовірний блиск і чистоту. У компанії також наголошують на етичність і відповідальне ставлення до навколишнього середовища, які є невід'ємними при створенні муассаніта.

Як відрізнити муассаніт від діаманта

Чудову «гру» муассаніта оцінили багато шанувальників дорогоцінних виробів. Камінь виявився справжньою знахідкою для ювелірної промисловості. При характеристиках, які не поступаються діамантовим, вартість муассаніта значно нижче старшого брата, і становить приблизно 400-600 доларів за 1 карат проти карата діаманта за 6000-10 000 доларів.

Однак народжений в лабораторії камінь став не тільки сенсацією, але і головним болем. Адже відрізнити муассаніт від діаманта дуже нелегко. Хоча, все ж є деякі особливості, які дозволяють з'ясувати, хто є хто.

Для виявлення імітації застосовують різні способи і тести

оптичний тест

Можна помітити ефект двоїння, якщо муассаніт покласти під мікроскопом і налаштувати його так, щоб була видна калетта і розташовувалася вона перпендикулярно майданчику. Фокус же повинен концентруватися трохи нижче.

питома маса

Тест заснований на тому, що питома маса муассаніта дещо менше, ніж у діаманта. Досліджувані камені поміщають в спеціально підібрану рідину, в якій діаманти тонуть, а муассаніта - плавають на поверхні. Але такий спосіб не підійде для каменів, інкрустованих в прикраса, а самі рідини зазвичай токсичні для людини.

вогонь

Тест слід проводити лише в тому випадку, якщо ви не боїтеся пожертвувати муассаніта, так як наслідки для нього будуть незворотними. Запаліть сірник і підставте під вогонь камінь. Якщо безбарвний кристал придбає зелений відтінок і закоптиться, то перед вами муассаніт. Копоть можна буде видалити, а ось відтінок вже змінити не вийде.

Метод Алана Ходжкінсон

Геммолог з Шотландії використовує для визначення муассаніта візуальний прийом. Він полягає в тому, щоб тримати камінь близько до ока і дивитися через нього на джерело світла. «Візерунок» відблисків у діаманта і у муассаніта буде різним, що нескладно помітити навіть непрофесіоналові.

У Ходжкінсон є ще один спосіб, яким можна користуватися, коли необхідно розглянути відразу кілька каменів (це буде корисно для продавців, які часто купують діаманти по 1 карату в пакетиках десятками штук).

Необхідно висипати вміст упаковки в прозору пластикову кришку і залити водою. Під неї покладіть білий аркуш паперу. Тепер знадобиться настільна лампа, яка буде висвітлювати камені зверху. Необхідно рухати піддон і пінцетом рухати камінь за каменем. Відблиски каменів на аркуші паперу будуть різними, якщо серед них виявляться муассаніта.

Як відрізнити муассаніт від фіаніту

Вважається, що муассаніт коштує дешево (коли порівнюють його з діамантами), але є ще фіаніти, які можна купити за 50-100 рублів за штуку, а недосвідченим оком відрізнити їх від натурального каменю настільки ж непросто.

У фіаніту межі більш круглі - саме на цю особливість звертають увагу, коли визначають імітація перед ними або справжній дорогоцінний камінь. Це справедливо і при порівнянні фіаніту з муассаніта.

Крім того, муассаніт твердіше фіаніту - другий з часом може покритися мікроподряпин. Інтенсивність сяйва муассаніта вище, ніж у діамантів і вище, ніж у фіаніту. І все ж для того, щоб гарантовано відрізнити муассаніт від фіаніту, буде потрібно спеціальне обладнання і підручними засобами не обійтися.

Є і ще одна цікава особливість, яка об'єднує фіаніти і муассаніта: якщо взяти в руки будь-який з них, на поверхні каменя не залишиться ніяких жирних плям. Діамант такою якістю не володіє.

Залиште Свій Коментар