10 найбільших алмазів у світі

Їх вага обчислюється в сотнях і тисячах карат, їх ціна - захмарна, а краса - неповторна.

Видобуток алмазів ведеться вже багато століть - щорічно з надр землі піднімаються на поверхню десятки і сотні мільйонів карат дорогоцінних каменів. Але лише деякі серед них можуть бути гідні звання виняткових. І тільки одиниці можуть похвалитися неймовірними розмірами, стаючи рекордсменами і об'єктами бажань мільйонів людей по всьому світу.

Ми пропонуємо познайомитися з найбільшими алмазами в світі, які посіли гідне місце в історії видобутку дорогоцінних каменів.

«Ювілейний», 650, 8 карата

Дивовижна знахідка - алмаз масою 650, 8 карата - була виявлена на території Південної Африки в позаминулому столітті (1895 рік). Місцем залягання каменя був рудник Ягерсфонтейн. Відразу після видобутку неограненним каменю присвоїли назву на честь місцевого короля - «Рейц», і тільки в 1897 році він отримав свою сьогоднішню назву, присвячене ювілею правління королеви Англії на троні.

У 1900 році, вже будучи огранованим, дорогоцінний камінь брав участь у виставці в Парижі, де його придбав Добабджі Джамсетджі - індійський бізнесмен. У 1932 році діамант був проданий спадкоємцями підприємця і після цього багато разів міняв своїх власників. Сьогодні камінь знаходиться в виставковому залі Смітсонівського інституту у Вашингтоні.

«Джонкер», 726 карат

Вага цього алмаза - 726 карат. Він був випадково знайдений в ПАР (Трансвааль) звичайним фермером в 1934 році. Йохан Якобус продав кристал за 315000 доларів виробникам. Пізніше камінь перейшов у володіння Гаррі Уїнстона, який привіз його в Америку і доручив ювеліра Каплану для огранювання.

З одного великого блакитного алмазу було ограни 12 відмінних діамантів, загальна вага яких склала 370, 86 карата. Всі вони залишилися під ім'ям «Джонкер» з відповідними номерами. Пізніше вони були реалізовані за 12 мільйонів доларів в загальній сумі.

«Президент Варгас», 726, 6 карата

Величезний прозорий алмаз був виявлений в 1938 році на берегах річки Санту-Антоніу (межі Бразилії). Вага його досягав 726, 6 карат. Камінь був названий на честь чинного президента країни - Хетуліо Варгаса. Кому посміхнулася удача, до сих пір не встановлено - можливо, це були старателі або фермери.

Камінь перепродували багато разів, поки не потрапив в руки Гаррі Уїнстона. В результаті він перетворився в 29 неймовірно красивих діамантів, найбільший з них важив 48, 26 карата. Сьогодні камені знаходяться в приватних колекціях і музеях.

«Річка Уойе», 770 карат

Алмаз вагою 770 карат знайшли в 1945 році в Західній Африці (країна Сьєрра-Леоне) на березі річки Уойе, в честь якої він і був названий. А оскільки саме в цьому році завершилася Друга світова війна, то до коштовного каменя привласнили додаткове ім'я - «Алмаз Перемоги».

Після обробки алмазу було отримано 30 чудових діамантів, найбільший з яких важить 31, 35 карат.

«Великий Могол», 787 карат

Алмаз вважається одним з найстаріших у світі - його виявили ще в 1640 році в Голконде. Вага знайденого скарбу становив 787 карат. Аж до 1905 року він залишався найбільшим алмазом у світі. Першим власником дорогоцінного каменю став скарбник Голконди Маргімола.

Далі сліди каменю, що належав династії Великих Моголів, губляться. Вважається, що той став причиною воєн і інших драматичних подій. Відомо також, що 787-каратний алмаз був огранований і перетворився в діамант вагою приблизно 279 карат.

Constellation, 813 карат

19 листопада 2015 канадська алмазодобувна компанія Lucara Diamond повідомила про одну з найбільш значущих знахідок століття - дорогоцінному камені категорії D, чия вага приблизно становить 813 карат. Камінь був здобутий в Ботсвані в руднику карів.

У травні 2016 року алмаз, який отримав гучну назву Constellation (в перекладі з англійської - «Сузір'я»), був придбаний дубайської компанією Nemesis International за 63, 1 мільйона доларів. Така висока ціна зробила бездоганний Constellation найдорожчим в світі алмазом.

Огранувальником дорогоцінного гіганта став de Grisogono.

«Зірка Сьєрра-Леоне», 968, 9

Дорогоцінний камінь був здобутий в Африці 14 лютого 1972 року. Алмаз «Зірка Сьєрра-Леоне» став найбільшим з усіх виявлених в межах країни, відсунувши на другу позицію попереднього рекордсмена - алмаз «Сефаду» вагою 620 карат.

Алмаз-гігант був відразу придбаний компанією Harry Winston за 2, 5 мільйона доларів. Огранюванням каменю зайнявся відомий майстер Лазар Каплан. В результаті з'явився діамант смарагдового огранювання вагою 143, 2 карата. Однак, через невелику дефекту було прийнято рішення про його поділі і повторної огранювання. Так були отримані 17 діамантів, вага найбільшого з них склав 53, 96 карата. Сьогодні 6 каменів з цієї серії інкрустовані в знамениту брошка «Зірка Сьєрра-Леоне».

«Ексцельсіор», 995, 2 карата

Алмаз масою в 995 карат був знайдений в Африці на копальні Яхерсфонтейн в 1893 році. Камінь відразу ж став сенсацією - він мав ідеальний блакитно-білий відтінок, чудову чистоту і незвичайну форму.

Ціле десятиліття алмаз вивчали кращі ювеліри і геммологи Лондона. У 1904 році його відправили на огранювання. Підсумком стали 21 діамант, загальною вагою 373, 75 карата. Найбільший серед них важить 70 карат і називається «Ексельсіор I».

Lesedi la Rona, 1109 карат

У листопаді 2015 року Lucara Diamond Corporation добули ще один дорогоцінний камінь в Ботсвані - незрівнянний алмаз вагою 1109 карат (222, 2 грама). Спочатку вважалася, що в ньому 1111 карат.

Названий Lesedi la Rona камінь є на сьогоднішній день другим в світі за масою і розмірами з усіх раніше знайдених алмазів. У вересні 2017 року дорогоцінний камінь був проданий компанії Graff Diamonds за 51 мільйон доларів.

«Куллінан», 3106, 75 карата

Найбільший в світі алмаз має масу 3106 карат. Він був здобутий в Південній Африці в початку 1905 року на території рудника Premier Mine. Дорогоцінний камінь мав характерний скол, який свідчить про те, що він є уламком більшого за розміром мінералу, до цих по не знайденого. Знахідка була названа по імені власника копальні Томаса Куллінана.

Огранювання в природному вигляді була неможлива - всередині каменю були присутні тріщини. У 1908 після декількох місяців ретельного вивчення «Куллінан» був розколотий Йозефом Ашер в присутності знаменитих ювелірів. У підсумку з вихідного кристала з'явилися 105 діамантів - 9 великих і ще 96 дрібних, загальна вага склала 1063, 65 карата. Найвідомішими осколками «Куллінана» є камені під номерами 1, 2 і 5: «Велика зірка Африки», «Друга зірка Африки», «Брошка серця».