Червоні дорогоцінні камені

Червоний - колір любові і пристрасті, найсильніших людських почуттів і емоцій. Так які ж камені володіють цим неймовірним вогненним кольором?

Не потрібно бути Шерлоком Холмсом, щоб здогадатися: лідер в цьому списку - рубін, камінь любові з сімейства корунду. Рубіни приймають цілий спектр відтінків червоного, від червоного до майже пурпурного. А якщо додати до цього яскравий блиск полірованих граней або пом'якшити його рутиловими включеннями, такий камінь набуває воістину гіпнотичний ефект, і встояти перед ним практично неможливо.

Зрозуміло, походження рубіна не завжди говорить про його якість, але найкращі рубіни були здобуті або в Бірмі, або на Мадагаскарі, а також в Танзанії і Мозамбіку. Найдорожчі в світі рубіни були продані на аукціонах за ціною від 3, 7 до 30, 3 мільйонів доларів, і кожним роком верхня планка вартості тільки зростає.

Однак ідеальні камені зустрічаються вкрай рідко, і менш досконалі зразки часто піддаються додатковим маніпуляціям з метою збільшення їх вартості. Традиційні методи термічної обробки дозволяють поліпшити їх колір і прозорість. Також розроблений ряд методик зарощування тріщин, коли їх в процесі нагрівання заповнюють бурою.

Є й більш серйозні модифікації, значно відбиваються на зовнішності каменю. Так, за допомогою заповнення склом можна перетворити дешевий корунд в яскраво-червоний рубін. Втім, це не найнадійніше рішення, так як навіть слабкі кислоти, наприклад, лимонний сік, призводять до поступової деградації скла.

Покриття берилієм в поєднанні з термічною обробкою забарвлює бляклий корунд в яскравий червоний колір. Також існує ряд технологій синтезу рубінів. Камені, отримані методом Чохральського або Вернейля, досить легко відрізнити від справжніх, проте рубіни, вирощені методом флюсу, виглядають на рідкість природно.

Іншою відомою імітацією рубіна є кварц. Камінь нагрівають, а потім швидко охолоджують в підфарбовану червоному розчині. Ця ж методика дозволяє створити імітацію природних вкраплень в рубін.

Алая шпинель, яку раніше називали «рубіном для бідняків», також може набувати яскраві насичені відтінки червоного і стоїть при цьому набагато менше. Синтетичну червону шпінель в даний час знайти дуже важко.

Крім шпінелі, багато недосвідчених цінителі ювелірних прикрас плутають рубіни з гранатами і турмалінами. У сімействі гранатів є і оранжево-червоні альмандини, і пурпурно-червоні родоліти і бордові піропи. Червоний турмалін, що носить назву рубеліт, може мати помаранчеві, коричневі і пурпурні вторинні відтінки, які особливо чітко видно при розгляді внутрішніх граней через збільшувальне скло.

Зрозуміло, не варто забувати і про червоних діамантах, які, проте, зустрічаються надзвичайно рідко і є ласою здобиччю для досвідчених колекціонерів. Саме такі унікальні камені були недавно виставлені Rio Tinto на щорічному закритому аукціоні: чотири рідкісних червоних діаманта з поетичними іменами.

Втім, існують і більш бюджетні синтетичні варіанти, отримані при високотемпературній обробці діамантів під високим тиском (так званий метод HPHT). Ще дешевше коштують класичні діаманти, вкриті червоною плівкою. З іншого боку, ніхто не заважає вам купити червоне скло або фіаніт.

У будь-якому випадку, якщо вас мучать сумніви, зверніться до сертифікованого геммологи або досвідченому оцінювачу. Вони точно розкажуть, скільки коштує Вас червоний камінь.

Залиште Свій Коментар