Найбільший зірчастий сапфір вартістю 175 мільйонів доларів

За словами власника сапфіра, камінь розміром з долоню коштує не менше 100 мільйонів доларів, а на аукціоні може зібрати майже вдвічі більше.

Сапфір вагою 1404, 49 карата був здобутий в місті Ратнапутра (Шрі-Ланка). Колір каменю - синій з вкрапленнями, в центрі видно виразний шестикінечний астеризм.

Коли мені принесли цей камінь, то я відразу подумав, що це, напевно, найбільший сапфір в світі! Так що я вирішив ризикнути і купив його. власник каменю

Камінь отримав ім'я Star of Adam ( «Зірка Адама»), так як згідно з мусульманськими віруваннями, Адам після вигнання з садів Едему потрапив саме на Шрі-Ланку.

Однією з загадок цього сапфіру, безумовно, залишається його оцінна вартість, названа анонімним власником. Якщо він має рацію, то ця ціна виявиться в два рази вище останнього аукціонного рекорду, поставленого 12-каратним синім діамантом Blue Moon of Josephine, який був проданий в листопаді минулого року за 48, 5 мільйона доларів на аукціоні Sotheby's в Женеві.

«Зірка Адама» важить цілих 1404, 49 карата, і поруч з ним минулий рекордсмен серед синіх зірчастих сапфірів, що важить 9, 49 карата, здається крихітним. Цей камінь також був здобутий на Шрі-Ланці в грудні 2012 року, а його оцінна вартість склала 2, 85 мільйона доларів. Варто відзначити, що новий рекордсмен обійшов і іншого гіганта серед зірчастих сапфірів, до недавнього часу вважався найбільшим в світі, - Black Star of Queensland, чия вага складає 733 карата (до обробки - 1156 карат). За оцінками фахівців вартість «Чорної зірки» перевищує 80 мільйонів доларів.

Інша цікава історія, пов'язана з сапфірами, сталася в далекі 80-ті. Всі, хто цікавиться геммологи, напевно чули про зірчасті сапфірі Роя Уетстіна, який важив 1905 каратів і вважався найбільшим сапфіром в світі. Уетстін, торговець дорогоцінними каменями з Техасу, купив його на розпродажі в Тусоні, штат Арізона, в 1986 році. Він заплатив за камінь всього 10 доларів, так як продавець був упевнений, що це ліловий агат. Після докладного дослідження, Уетстін оголосив, що це зірчастий сапфір і оцінив його вартість в 2, 28 мільйона доларів. Камінь отримав скромне ім'я Life and Pride of America ( «Життя і гордість Америки»).

Після цієї події Уетстін прокинувся знаменитим: дивовижна історія потрапила в газету New York Times і журнал People, а щасливого володаря каменю запрошували на численні телешоу.

Рік по тому, Уетстін повернувся в Тусон, щоб нарешті заробити свої мільйони, проте бажаючих купити унікальний сапфір не знайшлося. Критики скаржилися на «бруднуватий колір» каменю і радили використовувати його в якості прес-пап'є.

Після повторного дослідження, проведеного Джоном Семпсоном Уайтом, куратором національної колекції дорогоцінних каменів і мінералів в Смітсонівському інституті, стало ясно, що формально це дійсно сапфір, проте його колір і якість навряд чи підходять для виготовлення ювелірних прикрас. В інтерв'ю New York Times Уайт назвав сапфір Уетстіна «посереднім каменем» і оцінив його в кілька сотень доларів.

Ця історія нагадує нам про те, що як би високо не оцінив «Зірку Адама» його власник, в кінцевому рахунку ціна каменя все-таки буде визначатися щедрістю покупця.