алмазні шахти

Як народжується найтвердіший мінерал на Землі, що таке кімберлітові трубки і де знаходяться найбільші алмазні шахти?

Освіта алмазів з вуглецю відбувається на глибині 150-200 кілометрів при температурі 1100-1300 градусів Цельсія і тиску 40-50 кілобар. У цих екстремальних умовах атоми вуглецю шикуються в кубічну кристалічну решітку, забезпечуючи міцність і твердість мінералу. Їх родовища виявлені практично на всіх континентах світу. Найбільші знаходяться в Південній Африці - в ПАР, Конго, Намібії, від сюди надходить понад 50% всіх каменів, що обертаються на світовому ринку, це найчистіші і цінні мінерали.

На поверхню землі алмази викидаються вулканічними вибухами разом з магмою, при цьому утворюються, так звані, кімберлітові трубки, що представляють собою суміш магми і алмазів, які клином йдуть углиб землі. Такі родовища називають корінними. Разом із ґрунтовими водами кристали алмазів вимиваються з надр землі і осідають в руслах річок і озер біля родовищ, ці райони називають алмазними розсипами.

Протягом довгих років алмази здобувалися не в шахтах, а тільки на розсипних родовищах шляхом промивання річкового піску. До початку XVIII століття всі розвідані родовища перебували в Індії. У 1725 році алмазні розсипи були виявлені в Бразилії, до цього часу індійські родовища виснажені, і лідером по алмазним розробок стала Південна Америка.

Перші поклади алмазів у вигляді кимберлитовой трубки були знайдені в Південній Африці в 1867 році на річці Оранжева, що докорінно змінило не тільки спосіб видобутку алмазів, а й життя південно-африканського народу. Південна Африка в той час була колонією Великобританії, і розробкою родовищ займалося близько 2000 англійських старателів, які потім переправляли камені в Лондон. У 1888 році найприбутковіші ділянки були скуплені великими підприємцями за фінансової допомоги дому Ротшильдів, які потім об'єдналися в відому сьогодні компанію De Beers. До початку XIX століття розробка родовищ велася не тільки на півдні, а й на сході Африки, на території німецьких колоній. На сьогоднішній день одна з найбільш значущих знахідок в Південній Африці - 29-каратний блакитний алмаз, знайдений в родовищі Куллінан, який надалі був проданий за 25, 6 мільйона доларів.

Видобуток алмазів - трудомісткий процес, що вимагає великих фінансових вкладень. Перш ніж знайдеться перший камінь, треба витратити роки на пошук родовища, а потім стільки ж на закупівлю обладнання і підготовчі заходи.

На місці кімберлітових трубок розробляються величезні кар'єри шириною і глибиною на сотні метрів, як тільки розмір воронки досягає таких розмірів, що подальша відкрита розробка стає небезпечною і економічно нерентабельним, починається риття алмазних шахт і підземна розробка. Найбільша алмазна шахта «Мир» знаходиться в Якутії, вона має діаметр 1200 і глибину воронки 525 метрів, а підземні шахти йдуть углиб ще на 700 метрів.

Рейтинг країн-видобувачів

1 місце - Ботсвана
Шахти: «Летлхакане» (вартість 1 карата - 200 $, зміст алмазів в руді - 29 каратів на тонну руди), «Джваненг» (110 $ за карат, 140 каратів / тонну) і ін.

2 місце - Росія
Шахти: «Вдала» (55 $ за карат, 120 каратів / тонну), «Нюрба» (55 $ за карат, 90 каратів / тонну) і ін.

3 місце - Канада
Шахти: «Екаті» (140 $ за карат, 100 каратів / тонну), «Діавік» (88 $ за карат, 372 каратів / тонну) і ін.

4 місце - ПАР
Шахти: «Венешіа» (90 $ за карат, 122 карата / тонну), «Прем'єр / Кулілінан» (75 $ за карат, 40 каратів / тонну) і ін.

5 місце - Ангола
Шахти: «Катока» (75 $ за карат, 45 каратів / тонну), «Діавік» (88 $ за карат, 372 карата / тонну) і ін.

Найбільші алмази

«Куллінан» (який демонструвався на ювелірній виставці в честь "діамантового" ювілею Єлизавети II) - 3106 карат, «Ексцельсіор» - 995, 2 карата (ПАР) - найбільші з знайдених алмазів;

«Зірка Сьєрра Леоне» - 969, 8 карата (Сьєрра Леоне);

«Обіцянка Лесото» - 215 карат (Лесото), вважається найдорожчим, оцінений в 8, 26 млн. $. У лютому минулого року в Лесото були виявлені ще дві вкрай цінні знахідки - були знайдені відразу два 160-каратних алмазу.

Залиште Свій Коментар