Що таке карат

З давніх часів люди намагалися знайти ідеальну міру для оцінки ваги каменю. Таким заходом став карат. Але що вимірюють в каратах в дорогоцінних металах? Розберемося, у чому різниця.

Однією з перших спроб створити універсальну одиницю ваги стали насіння ріжкового дерева - Caratina silikva. Його плоди в будь-який час доби з будь-якого дерева завжди мають вагу 200 міліграм. І вага каменю залежав від їх кількості на вагах. Сьогодні слово «карат» використовується для вимірювання ваги дорогоцінного каменю (ct), а також для визначення чистоти металу (Kt). Розповімо докладніше про кожен з них.

Карат - вага каменю (ct)

Як одиниця виміру маси дорогоцінного каменю, карат був офіційно зареєстрований в Парижі в 1907 році. У Росії ж (тоді СРСР) подібні зміни відбулися тільки в 1922 році. Однак у всіх країнах довгий час карат не мав єдиного ваги. Індійська, англійська і французька одиниця ваги відрізнялися один від одного. І тільки з 1913 року вага 1 карата прирівняли до 0, 2 грама.

Так як дорогоцінні й напівкоштовні камені мають різну щільність, то помилково вважати, що діамант і сапфір вагою в 1 карат будуть одного розміру. Варто пам'ятати про те, що для визначення вартості каменю, крім його ваги, враховується і чистота мінералу. Так, наприклад, 2 сапфіра по 5 карат матимуть різну вартість в тому випадку, якщо один з них має більш чистий, насичений колір. Проте, можна приблизно оцінити вагу каменя в каратах в залежності від його розміру. Розберемося в цьому на прикладі діаманта класичної огранки.

Карат - чистота металу (Kt)

Для вимірювання чистоти золота також використовують термін «карат», хоча варто відзначити, що, в основному, він використовується на Заході. У Росії ж найчастіше застосовується поняття «проба». Кількість каратів (або карат) може бути 6, 9, 10, 14, 18, 22. Можливо і 24-х каратне золото, але в реальності цього досягти практично неможливо - завжди присутній мінімальний відсоток домішок. Тобто, коли мова йде про вимірювання золота в каратах, то мається на увазі рівень вмісту домішок в металі. В кінцевому рахунку, саме від цих домішок і залежить колір металу: чи буде це червоне золото, рожеве або, наприклад, біле.

Як розраховується кількість карат?

Якщо за еталон приймається метал в 24 карата (999 проба), то в 18-каратном золоті міститься 18 частин дорогоцінного металу, а 6 частин - припадають на різні домішки. Якщо розділити 18 на 24, то в результаті отримаємо 0, 75. Тобто 18-каратне золото відповідає 750 пробі. Відповідно 14-каратне золото (14/24) прирівнюється до 585 пробі, незважаючи на те, що результат ділення становить +0, 58333333333.

Лігатура в дорогоцінному металі

Лігатура, тобто домішка, яка додається в дорогоцінний метал, використовується для поліпшення властивостей вироби. В основному, застосовують такі добавки:

  • Платина. Додавання її покращує зовнішній вигляд виробу, додаючи білизну металу, і підвищує його вартість.
  • Нікель. Збільшує зносостійкість і здатність до лиття. Кінцевий продукт має блідо-жовтий відтінок.
  • Мідь. Підвищує гнучкість металу, а виріб набуває червонуватого відтінку.
  • Паладій. Як і платина, покращує зовнішній вигляд і значно збільшує вартість виробу.
  • Срібло. Сприяє покращенню ковкості і пластичності металу, знижується температура плавлення і змінюється колірна гамма.