Недосконалі алмази - ідеальна заміна флешка і жорстких дисків

Можливості носіїв даних постійно розвиваються - обсяг пам'яті стає більше, швидкості збільшуються. Однак алмази могли б зробити революцію в області зберігання інформації.

Вчені з Міського коледжу Нью-Йорка заявили про дивовижне відкриття: алмази з внутрішніми вадами і включеннями можуть стати ключем до вирішення проблеми недосконалої технології зберігання даних. За заявою команди фізиків, алмаз довжиною з половину зернятка рису і тонше, ніж аркуш паперу, може зберегти обсяг інформації, що перевищує сотню DVD-дисків. А при подальшому розвитку технології, цей обсяг може перевищити мільйон DVD-дисків. (Прим. Редактора: ймовірно, мова про диски на 4, 7 гігабайти, і обсяг 1 мільйона таких дисків складе 4700 терабайт - непогано для половини зернятка).

Суть технології використання алмазів в якості «флешки» нескладно зрозуміти. Візьмемо, наприклад, жовті алмази - своїм кольором вони зобов'язані наявності атомів азоту в своїй вуглецевої структурі. Саме ці домішки, що забарвлюють камінь, створюють в його масі мікроскопічні порожнечі розміром з атом, які як раз підходять для зберігання інформації.

Звичайно, важливим є ще одне (крім розмірів) перевага алмазних носіїв - вони практично неразрушими: всі ми чудово знаємо, що «король дорогоцінних каменів» є одним з найміцніших в світі матеріалів, значить, наші найцінніші дані з імовірністю 99% зможуть зберегтися на багато сотень років.

В інтерв'ю The New York Times Джейкоб Геншоу, який брав участь в дослідженнях, пояснив, що на відміну від DVD-диска, який зберігає інформацію на своїй поверхні, алмаз може містити її в безлічі шарів всередині себе, що походить на цілу стопку тих самих DVD.

Для того, щоб експериментально довести життєздатність технології, вчені використовували лазери - червоний і зелений, - занесли інформацію всередину каменя. Зелений лазер додавав електрон туди, де це було потрібно, а червоний - навпаки видаляв. Комп'ютер зчитував наявність і відсутність електронів як «1» і «0» в традиційній двійковій системі. Під час демонстрації дослідники помістили в алмаз портрети двох знаменитих фізиків - Альберта Ейнштейна і Ервіна Шредінгера.

У всій цій захоплюючій історії є ще один досить цікавий факт: на відміну від ювелірної індустрії, де в честі бездоганні, ідеально прозорі камені, як носій даних найкраще підійдуть самі недосконалі екземпляри з великою кількістю пустот і включень.