Шрі-Ланка: в гонитві за сапфірами

Цейлонські сапфіри цінуються за свої великі розміри, якість і багатий набір відтінків. Давайте ж зануримося в захоплюючу історію цих дивовижних дорогоцінних каменів.

З незапам'ятних часів острів Цейлон славився своїми дорогоцінними каменями, і в літописах вони згадуються серед скарбів царя Соломона. На острові знаходяться найдавніші в світі сапфірові шахти, і коли в далекому 1292 році сюди заглянув Марко Поло, видобуток цього прекрасного мінералу йшла повним ходом вже багато століть. Що, треба зауважити, триває і досі.

Зі здобуттям незалежності острів змінив ім'я і тепер називається Шрі-Ланка. Саме тут народилися багато знаменитих сапфіри, в тому числі 104-каратний сапфір Стюартів, перша згадка про який датується 1214 роком, 423-каратний Logan Blue і 563-каратная «Зірка Індії». На Шрі-Ланці були здобутий і сапфір, інкрустований в обручку принцеси Діани (від Garrard), яке пізніше перейшло до Кейт Міддлтон, герцогині Кембриджської. Вважається, що глибока синява сапфірів символізує щирість і відданість.

На острові можна добути сапфіри найрізноманітніших кольорів, проте для цього потрібно отримати спеціальний дозвіл від держави, яке також пильно контролює екологічну обстановку і прагнути мінімізувати збиток, що наноситься природі. Камені можна знайти в річковій гальці в районі міста Ратнапутра і в ряді місць Південної провінції. Найбільшою популярністю користуються саме сині сапфіри з Шрі-Ланки, однак тут також добувають жовті, фіолетові, темно-зелені і рожеві. Найбільш рідкісними вважаються камені рожево-оранжевого відтінку, які на місцевому діалекті називають «падпараджа».

Крім Шрі-Ланки, сапфіри добувають в Таїланді, Бірмі, Африці та Австралії, однак саме тут були знайдені найбільші і якісні камені. Вони не потребують термічної обробки, що робить їх ціну просто захмарною, а багато елітні ювелірні будинки, в тому числі Cartier, Bulgari і Van Cleef & Arpels, готові викласти за них цілий статок. Втім, термічно облагороджених каменів з Шрі-Ланки теж багато, адже не дивлячись на те, що подібні маніпуляції легко виявити, сапфір від них все одно стає ефектніше і яскравіше.

А ось інша техніка «поліпшення» каменів - обробка берилієм - свого часу викликала справжній переполох, адже її виявити набагато складніше. На початку 2000-х років ринок сапфірів заполонили рожево-помаранчеві падпараджа, які на перевірку виявилися звичайними рожевими сапфірами, насиченими берилієм. Аналогічні маніпуляції можливі і з жовтими сапфірами.

Шахта Sifani поєднує видобуток сапфірів з їх огранюванням і виготовленням оправ. Спочатку ця компанія поставляла камені для провідних ювелірних будинків Європи, проте тепер у неї є свій незалежний бренд. Інша компанія, Careems, була заснована в 1890 році в місті Галле і її цільовою аудиторією були мандрівники, які прибувають на гігантських океанських лайнерах. В даний час Careems випускають яскраві й енергійні прикраси, натхненні вікторіанської епохою, ар-деко і культурою Сходу.

Багато відвідувачів головних міст острова - Коломбо і Ратнапутри - відправляються на пошуки сапфірів. Однак ні в якому разі не купуйте у торговців на моторикш - вони часто продають підробки. Проконсультуйтеся з представниками Асоціації Шрі-Ланки з коштовних каменів і ювелірній справі і дізнайтеся адреси надійних ювелірних будинків, які запропонують вам як широкий вибір неоправлених каменів, так і готові вироби. Пам'ятайте, прикраси відомих майстрів, куплені в Шрі-Ланці за 2-3 тисячі доларів, на континенті будуть коштувати в 5-10 разів більше.