Романтична історія 23-каратного рубіна Кармен Лусії

C 2004 року відвідувачі Смітсонівського музею природної історії можуть милуватися одним з найбільших в світі бірманських рубінів.

Вагою в 23, 10 карата, надзвичайно рідкісний рубін бірманського походження має насичений червоний відтінок, званий іноді «кольором голубиної крові». Коли тринадцять років тому рубін Кармен Лусії поповнив експозицію, хранитель музею Джефрі Пост сказав про камені: «найважливіше придбання для колекції за все ті двадцять років, що я тут».

Рубін отримав своє ім'я на честь Кармен Лусії Бак, подружжя доктора Пітера Бака, який і пожертвував кільце з каменем Смітсонівському інституту після її смерті в 2003 році. Кармен боролася з раком весь 2002 рік, коли до неї дійшли чутки, що чудовий рубін може бути виставлений на продаж після десятиліть перебування в приватних руках. Жінка сподівалася придбати кільце, щоб відзначити своє одужання. На жаль, вона так його і не наділа.

Знаючи, як дружина захоплювалася кільцем, Пітер Бак (якому зараз 86 років) вирішив пожертвувати Смітсонівському інституту необхідну для покупки суму, щоб ті могли включити камінь в постійну експозицію, зробивши таким чином своєрідний подарунок американському народові в знак своєї вічної любові до Кармен Лусії.

Овальної форми камінь був здобутий в 30-х роках минулого століття на легендарних копальнях Могока, в Бірмі, і відомий як один з найбільших огранених бірманських рубінів в світі. І хоча існують сапфіри, смарагди і алмази в сотні каратів вагою, високоякісні бірманські рубіни, що важать більше 20 карат, складають велику рідкість.

Фізик-ядерник за професією, Пітер Бак став відомий як людина, яка зробила одне з найблискучіших вкладень у всій американській історії. У 1965 році, будучи у віці 35 років, Бак позичив тисячу доларів одному своєї сім'ї Фреду Делюк на відкриття закусочної, що допомогла б 18-річному молодику сплатити навчання в Університеті Бриджпорта в Коннектикуті. На честь свого інвестора Делюка назвав закусочну «Pete's Super Submarines». Справа розрослося, перетворившись в гігантську мережу з 44 000 закладів у 112 країнах світу. В результаті стан Бака на сьогоднішній день оцінюється в 2, 6 мільярда доларів.

Пітер Бак так і не розповів, яку суму він пожертвував Смітсонівському інституту на придбання рубіна. Втім, відомо, що в травні 2015 року схожий камінь, а саме - рубін «Схід» (англ. Sunrise) вагою в 25, 59 карата, встановив на женевському аукціоні Sotheby's світовий рекорд ціни, сплаченої за один рубін, виручивши 30 380 000 доларів .

Побачити рубін Кармен Лусії можна поруч з алмазом Хоупа і сапфіром Логан - в залі геології, самоцвітів і мінералів імені Джанет Анненберг Національного музею природної історії при Смітсонівському інституті.