Метал родій. родієве покриття

Родій це дорогоцінний метал, який входить в платинову групу. У неї входять також сама платина, паладій, рутеній, іридій і осмій.

Родій має холодний блиск білого кольору. Відрізняється більшою стійкістю до корозії, ніж платина. Родій поступається сріблу по здатності відбивати світло, але зате цей метал з часом не тьмяніє.

Родій був відкритий в 1803 році англійським вченим Вільямом Волластоном. Цей фахівець відомий нам тим, що саме він першим почав робити маленькі алмази високої якості з великих каменів з дефектами, а також зміг виділити з руди платину.

Ціни на родій

Всім прекрасно відомо, що дорогоцінні метали не можуть коштувати дешево. А так як до цієї категорії відноситься і родій, ціна за грам металу, який до того ж є досить рідкісним, теж досить висока.

Аж до листопада 2008 року вартість родію невблаганно росла, досягнувши своєї шокуючою критичної позначки в 10 100 доларів за тройську унцію (близько 31, 5 грама), після чого впала до 900 доларів. На 8 квітня 2015 року ціна родію складає 37, 13 доларів за грам, що, погодьтеся, зовсім не дешево. Чому ж тоді його не використовують як базовий метал ювелірних виробів?

Причина в крихкості цього металу. При цьому він має дивну стійкість до зношування та механічних пошкоджень, а в порівнянні з платиною він значно твердіше. І ювеліри знайшли йому відмінне застосування, запропонувавши світу родієве покриття прикрас.

Навіщо потрібно родієве покриття

Шаром родію часто покривають платину і біле золото. Це надає виробам яскравість і захищає від пошкоджень. Варто зазначити, що окремого металу під назвою «біле золото» в природі не існує. Білим золотом називають сплав золота з будь-яким металом білого кольору - паладієм, сріблом або нікелем. Сплав виходить з жовтуватим відтінком, що якось не поєднується з назвою. І чим вища проба матеріалу, тим жовтизна яскравіше. Тому для додання красивого кольору і блиску ювелірних виробів їх родіруют - виробляють покриття родієм ювелірних виробів.

Така процедура позначається позитивно не тільки на зовнішній вигляд виробу, але і на його довговічності. Родієве покриття виконує захисну функцію, так як цей метал не тьмяніє з часом і не втрачає свого кольору. Родій менш схильний до утворення подряпин, ніж той же золото, і виріб з таким покриттям може довго не псуватися навіть при щоденному використанні. Але не тільки для білого золота популярна ця процедура - срібло з родієвим покриттям набагато довше зберігає свій блиск, не так швидко чорніє.

Плюси і мінуси родирование

Дізнаючись все більше про це дорогому і рідкісному металі, в кінці кінців, не можна не задатися питанням, родій шкідливий для здоров'я або все-таки ні? Поспішаємо заспокоїти: ніякої шкоди здоров'ю родій нанести не може. У тому числі і родієве покриття на біжутерії або ювелірних виробах. Більш того, тим, хто бажає носити вироби зі срібла або золота, але схильний до алергії на ці метали, прийти на виручку може саме родій, адже цей метал абсолютно гіпоалергенний.

До недоліків родирование слід віднести те, що це тимчасовий захід. Навіть родій згодом здатний стиратися, і покупцю доведеться процедура. Складно точно визначити, як довго триватиме ефект. Це залежить, перш за все, від товщини покриття і від частоти шкарпетки вироби (від контакту з іншими виробами і шкірою метал стирається).

При покупці платинових, срібних чи золотих прикрас обов'язково дізнавайтеся, чи є на них родієве покриття. Хоча це може значно підвищити вартість виробу, все ж вигідніше купувати його вже з захисним шаром, ніж потім відновлювати потьмянілу прикраса.