Фіаніт і циркон - чи є різниця?

Як часто на бирці прикраси ми бачимо різні назви каменю: іноді це фианит, іноді - циркон. Чи правильно це? Ми допоможемо вам розібратися.

Поширеною помилкою серед продавців і покупців ювелірних виробів є думка, що фианит і циркон - це різні назви одного мінералу. Однак це зовсім не так. Спробуємо визначити, в чому ж все-таки різниця.

Хімічний склад і фізичні властивості

Циркон - силікат цирконію. Натуральний напівдорогоцінне мінерал. Хімічна формула - Zr [SiO 4]. Камінь може бути безбарвним або мати забарвлення, яка залежить від наявності домішок в його складі - міді, заліза, титану, цинку. Найбільш красивими і цінними екземплярами ювелірної якості вважаються золотисто-жовті камені - жаргони, і рідкісні червоні - гіацинти, також зустрічаються сині, зелені і чорні циркони.

Кристали циркону мають яскравий алмазний блиск, завдяки чому в ювелірних виробах вони часто використовуються в якості імітації діаманта. Примітний той факт, що яскраво-зелені великі мінерали містять радіоактивні компоненти і можуть бути досить небезпечним джерелом випромінювання.

Фіаніт є діоксид цирконію - ZrО 2, ще його називають кубічним цирконієм. Це штучно вирощений мінерал. З першого погляду він малоотлічім від ограненного циркону, але показники заломлення фіаніту значно вище, і за оптичними властивостями він дуже схожий з алмазом. Забарвлення каменю може бути різною і залежить від введених добавок.

походження

Циркон має вулканічне походження і видобувається з магматичних порід. Родовища циркону рідкісні, в основному мінерали ювелірної якості добуваються в Східній Азії - в Таїланді, В'єтнамі, Шрі-Ланці, на Мадагаскарі, тому його часто називають сіамським алмазом. У менших обсягах циркон можна зустріти в Бразилії, США, Канаді та Австралії. Російські родовища зосереджені на Уралі і в Якутії.

Перший фианит був синтезований в 1970 році в Фізичному Інституті Академії Наук ім. Лебедєва, скорочено ФІАН, звідки і отримав свою назву. Незважаючи на те, що в даний час існує безліч технологій по виготовленню фианитов різної якості, найкращі кристали до цих пір проводиться по тій, що була розроблена в ФІАН.

застосування

Найбільш часто фіаніти використовуються в недорогих ювелірних прикрасах як імітації діаманта. Фіаніт досить твердий і має хороші оптичні характеристики, а завдяки можливості фарбувати кристали практично в будь-які кольори, прикраси з цим каменем дуже красиві і користуються великим попитом. Крім того, завдяки його схожості з алмазом, фіаніт застосовують в радіотехніці, медицині, оптиці, металообробці.

Циркони в масовому ювелірному виробництві зараз майже не використовують, так як кристали відповідної якості зустрічаються дуже рідко, до того ж вони крихкі і легко дряпаються. З ринку прикрас їх давно витіснив фианит. В основному кристали циркону використовують як джерело гафнію, урану і цирконію. На основі цього мінералу виробляють вогнетривкі матеріали: цегла, емалі, фарби.

Сподіваємося, що відтепер вас ніколи не збентежить сумнів про те, що за камінь у вашому колечку, і ви будете довго милуватися його блиском і грою ідеальних граней в сонячному світлі.

Залиште Свій Коментар