Ювелірний лікнеп. Підводні камені

Отже, в минулій статті ми зупинилися на тому, що можна замовляти прикраси, маючи свої камені. І часто буває, що для замовлення індивідуального прикраси споживач самостійно купує вставки.

Це звичайно добре, коли замовник захоплений, і з душею підходить до справи! Але не все так просто, як може здаватися.

У наш час на ринку існує безліч способів обману покупця. Найпоширеніша ситуація, коли людина їде на відпочинок в іншу країну, а там він дізнається, що в цьому регіоні видобувають якісь дорогоцінні мінерали. Звичайно, це цікаво! Напевно, тут можна купити який-небудь хороший камінь з мінімальною націнкою. В результаті недовгих пошуків у якогось вуличного торговця або в маленькій крамничці, трохи по торгуватися, ви придбали собі гарний і досить великий камінь за хорошою ціною. Вас переповнює почуття радості, адже ви зробили дуже вигідну угоду. І повернувшись додому, ви поспішаєте до ювеліра, щоб зробити замовлення.

Відразу хочу сказати: якщо ви любите так ризикувати, то в першу чергу, по приїзду, раджу віднести ваше скарб на експертизу. Справа в тому, що підробку дуже важко, а часто неможливо визначити без спеціального обладнання. А ювелір, до якого ви звертаєтеся, як правило, не має спеціальної кваліфікації для проведення необхідної експертизи та видачі висновку. Як правило, ювелір в таких випадках спирається на загальні знання і свій досвід, однак при рівні нинішніх підробок потрібні глибші знання і лабораторні умови для проведення кваліфікованої експертизи. Тому якщо ювелір береться за таку оцінку, то піддає ризику свою репутацію. Крім того, часто, він все одно не може видати замовнику сертифікат відповідності, який підтверджує справжність і вартість каменю.

Це може зробити тільки фахівець, який має належну освіту в області мінералогії, який має ліцензію та дозвільні документи на здійснення даного виду діяльності. Такий фахівець називається геммолог. Він може провести необхідну експертизу і видати вам сертифікат відповідності вашого каменю. Гемологічного експертний висновок - це документ, який підтверджує справжність дорогоцінного каменю або ювелірного виробу. Сертифікат відповідності - спеціальний документ, що видається незалежної геммологической лабораторією в якості гарантії справжності та якості дорогоцінного каменю.

Сертифікація неоправлених дорогоцінних каменів є необхідною вимогою російського законодавства для продажу в роздріб. Тільки юридичні особи, котрі стали на спецобліку в Державній Інспекції Пробірного Нагляду, мають право продавати і купувати неоправлені камені I категорії (діамант, смарагд, рубін, сапфір, олександрит і благородна шпінель) без сертифіката. Фізична особа має право придбати такий камінь тільки при наявності до нього сертифіката відповідності та спеціальної упаковки.

Найпоширеніші підробки - це, звичайно, діаманти, рубіни і сапфіри. За діаманти дуже часто видають «муассаніт». Візуально відрізнити його від діаманта, при відповідній огранювання, в принципі, неможливо. Муассаніт має блиск не гірше, ніж у діаманта і твердість за шкалою Мооса майже така ж (алмаз - 10, муассаніт - 9 ⅟4), але це інший мінерал, і коштує він в кілька разів дешевше аналогічного діаманта.

Крім того, зараз на ринку дуже багато «діамантів», зроблених з синтетичного алмазу. Вони мають ідентичне будова і властивості мінералу, і можуть відрізнятися тільки за хімічним складом включень, властивих для певних родовищ. Перевірити і зробити висновок на такі камені можна лише в лабораторних умовах. Тому варто бути обережним при спонтанних покупках подібного роду. Взагалі сучасні технології дозволяють вирощувати синтетику дуже високого рівня, з якої роблять підробки та інших мінералів.

Синтетичні камені мали широке застосування ще з радянських часів. Є дуже поширена помилка, що в ті часи все було справжнє. Навпаки, всі прикраси масового виробництва приблизно з початку 70-х років минулого століття робилися з штучними вставками. Всі прекрасно пам'ятають величезні корунд (рубіни) і олександрити і смарагди автоматичної огранки в маминих прикрасах. І багато хто до цих пір вірять в цінність цих каменів. Крім того, існують підробки і іншого роду. Наприклад, рубіни і сапфіри часто підробляють, виготовляючи так звані «дуплети» і «триплети». Що це з себе представляє?

Для початку скажемо, що з себе представляє натуральний природний камінь. Коштовне каміння завжди гранятся з цільного кристала і має однорідну структуру. Забарвлення при цьому може бути неоднорідною, а також можуть потрапляти різні включення і тріщини. Чим краще прозорість каменю, більш насичений колір (залежно від мінералу) і менше внутрішніх включень і пороків, тим дорожче камінь. Великий камінь гарної якості і кольору попадається, часом, один на кілька тонн переробленої сировини. У цьому його цінність.

«Дуплет» і «триплет» - це, по суті, склейка. Беруться дві або три пластини якогось мінералу, обробляються так, щоб між ними не було зазору, і склеюються спеціальним нейтральним клеєм. Після цього каменю надається форма, після чого робиться огранювання. Огранювання як правило робиться так, щоб шви склейки потрапляли на стики граней. Зустрічаються такі підробки, які навіть фахівець за допомогою мікроскопа не відразу визначає.

Ще один поширений вид підробки - це облагороджені камені. Це, звичайно, не зовсім підробка, але все ж обман. Що таке облагороджений камінь? Це камінь з поліпшеними характеристиками (колір, якість). Для цього, звичайно, використовують натуральний мінерал, проте його початкові характеристики гірше. Це значно може понизити кінцеву вартість даного каменю, і для збільшення його візуальних характеристик його піддають дії. Як правило, це просочення або забарвлення, або і те й інше. Такий камінь намагаються продати за завищеною ціною, і якщо ви купили такий камінь, то точно переплатили.

Взагалі облагороджувати намагаються практично всі камені, використовувані в ювелірній промисловості. Тому, я настійно рекомендую, якщо ви вважаєте, що є власником дуже рідкісного або дорогоцінного мінералу, переконайтеся в його автентичності! Це зможе вас захистити від підміни і підробки. Кожен мінерал має певні, властиві тільки йому фізичні і хімічні характеристики (твердість, щільність, хімічний склад і т.д.). Сукупність цих властивостей дає можливість абсолютно точно ідентифікувати ваш камінь по співвідношенню форми ограновування каменя до його габаритам і масі. А також кольором, властивому даному мінералу, прозорості, порокам і включень. Підібрати такий же точно камінь з іншого матеріалу просто не реально. Навіть якщо у вас виникне сумнів, ви завжди зможете звернутися в ту ж гемологічну лабораторію, яка давала вам висновок, для ідентифікації вашого каменю вже у виробі.

Кожен майстер-ювелір, легально здійснює діяльність, усвідомлює весь тягар відповідальності при виконанні такої відповідальної роботи. Ну і, звичайно, якщо ви приносите дорогоцінний камінь в ювелірну майстерню або до ювеліра з сертифікатом, то він обов'язково повинен зафіксувати це в наряд-замовленні в трьох примірниках (в тому ж, де вказуються дані про самому замовленні і про матеріали, принесених замовником) . Сертифікат при цьому краще залишити у себе і зберігати його разом з квитанцією про прийом замовлення.

Наступного разу ми розглянемо варіанти виготовлення ювелірної прикраси під замовлення: підходи, методи, технології.

Залиште Свій Коментар