Бірма - бірманський бурштин

Бірма - рідкісний різновид бурштину, що відрізняється хорошою твердістю, що дозволяє піддавати його огранювання подібно до інших коштовних каменів.

Цей красивий камінь добувають на південному сході Азії, в М'янмі, яка раніше іменувалася Бірмою - звідси і назва бурштину. Забарвлення бірміту варіюється від світло-жовтого до темно-коричневого. У Європі про його існування відомо більше двох століть. А ось в Азії його використовують вже 2 тисячі років.

Як і інші види бурштину, Бірмі може похвалитися величезним віком - вчені спочатку схилялися до 50 мільйонам років, а пізніше заявили, що знайденим зразкам як мінімум 97 мільйонів років.

властивості бірміту

Хімічний склад бірміту в загальному можна розписати так: близько 80% вуглецю, 11, 5% водню, 8, 43% кисню і 0, 02% сірки. Твердість його за шкалою Мооса може досягати 3 одиниць. Останній пункт - одне з найбільш примітних його якостей, адже завдяки цьому Бірма можна піддавати огранювання подібно домініканському блакитному янтарю, лідеру по твердості серед скам'янілої смоли.

Як і будь-який бурштин, бірманський так само погано проводить електричний струм, зате добре електризується. Цікавий факт: властивість бурштину притягати тирсу і легкі предмети, якщо його потерти про шерсть або шкіру, вперше помітив грецький філософ Фалес, а саме слово «електрику» походить від грецького «elektron» - «бурштин» (є теорія, що від латинського « electricus », одне з значення якого теж« бурштин »).

Цікаві факти про бірманській бурштині

Крім високої твердості Бірма відомий множинними включеннями представників флори і фауни. Одна з найбагатших колекцій бірманського бурштину зберігається в Американському музеї природної історії Нью-Йорка. Більше 3000 видів комах: щипавки, мурахи, богомоли, а також фрагменти рослин.

Унікальне відкриття було зроблено в 2016 році: всередині шматка бірманського бурштину було виявлено частину покритого пір'ям хвоста динозавра. Це допомогло звернути увагу на величезний потенціал бурштину, як інструменту для вивчення складних стародавніх організмів і тварин «в обсязі».

Найбільший Бірма знаходиться в Лондонському музеї природної історії, його вага становить 15 кілограм. Там же знаходиться друга за величиною колекція бурштину з «живими» включеннями - вона налічує 1200 примірників.

Ідеально прозорий Бірма є колекційною рідкістю. І, як згадувалося вище, такі камені можна піддавати огранювання, проте далеко не кожен майстер візьметься за цю роботу на увазі її високої складності. Основною формою подачі бурштину як і раніше залишається відполірований кабошон.