Ювелірний лікнеп. Звідки беруться ідеї

При замовленні індивідуальних прикрас завжди постає питання: що зробити? Від чого відштовхнутися? Адже замовник не завжди розуміє справжні можливості майстра. Але з чого ж все-таки почати?

По-перше, можна звичайно покластися на художній смак майстра і довіриться його ідеям, його баченню. І це, можливо, буде правильно, якщо ви абсолютно довіряєте майстру, знаєте його манеру, стиль, і вам все подобається. Далі тут говорити нема про що. А що якщо ви робите замовлення вперше? Ви в сумнівах. Не знаєте, що можливо, а що - ні. З чого почати, як отримати те, що вам було б до душі?

Починати, звичайно, треба з якогось образу. Нехай, з абстрактного, але він буде точкою, з якої все почнеться! Образ може визначити стилістику прикраси, або варіанти стилістики, які вже можна спробувати зобразити на папері. І це дуже важливо, тому що з'являється предмет для обговорення. Наприклад, ви говорите: «Мені б хотілося підвіску у вигляді рибки, або брошка у вигляді троянди» і т.д. Але ви не уявляєте, як вона буде виглядати, просто вам подобається цей образ, він у вас асоціюється з чимось хорошим.

Завдання художника-ювеліра, дивлячись на вас уявити, в якому стилі прикраса вам би підійшло найбільше, і намалювати його. Можливо це буде не зовсім готовий ескіз, а малюнок. Найголовніше, щоб було що обговорити з клієнтом. А обговорити можна розміри, загальну форму, композицію, кольори, матеріали і т.д. Замовник може і повинен брати участь в процесі, якщо він хоче бути задоволений. І потім, беручи участь, ви вкладаєте в цю роботу і шматочок своєї душі!

Далі, обговоривши ідею, художник переходить до нюансів, до детальної промальовуванні. Його завдання - оформити цю ідею в закінчену композицію, з урахуванням побажань клієнта так, щоб все було зрозуміло замовнику. Іноді доводиться малювати по кілька варіантів, але це не повинно лякати замовника. Це робочий процес, що веде, як правило, до потрібного результату. Крім того, професійний художник-ювелір вже на стадії ескізу думає про те, які матеріали підійдуть краще, в якій техніці буде виконуватися робота, які способи декоративного оздоблення будуть застосовуватися до матеріалів. Всі ці моменти використовуються майстром, виходячи з його досвіду, навичок, технічних можливостей.

Звичайно, не обов'язково, щоб ювелір виконував самостійно і роботу з каменем. Для цього є фахівці, які спеціалізуються на обробці каменю: каменерізи, огранщики, художники по каменю. І досвідчений майстер-ювелір завжди знає, до кого можна звернутися, щоб зробити якусь нестандартну огранювання, або мініатюру з каменю. Взагалі, при необхідних знаннях і хороших технічних можливостях майстер може втілити в життя фактично будь-яку ідею, від реалістичних форм флори і фауни або чітких геометричних форм, до кінетичних прикрас з рухомими елементами, зачаровують погляди.

Дуже часто буває і так, що у замовника вже є який-небудь дуже гарний камінь, якому він би хотів замовити гідну оправу. Камінь сам по собі буває дуже самодостатнім прикрасою, і не вимагає перевантаження ювелірними елементами, але замовник не завжди представляє, що краще зробити. Звичайно можна відштовхнутися від аналогів, адже камінь сам по собі ексклюзивний! Можливо і так, але це не завжди найкраще рішення. Іноді прикраси краще надати «родзинку», яка допоможе розкрити всю красу каменю. А хто це зможе зробити, що не художник? У будь-якому випадку, і тут є над чим попрацювати. Можна, наприклад, пограти з кольором. І може вийти щось, що ви навіть уявити не могли.

Ще один момент, дуже важливий для найкращої реалізації ідеї, це вибір найбільш придатних матеріалів: метал (колір, поєднання), камені (колір, форма, розміри, кількість), декоративна обробка використовуваних матеріалів (емалювання, гравірування, піскоструминна обробка, гальванічне покриття, полірування і т.д.). Замовник не завжди розуміє, як це буде виглядати. Іноді замовнику здається дивлячись на красиву картинку, що нічого особливо не зміниться, якщо прибрати частину каменів з декоративною «обсипання», або прикрашати дрібними каменями взагалі, або зробити все гладким і полірованим і т.д.

Скажу так: завдання професіонала - грамотно захистити свою ідею! Обгрунтувати необхідність тих чи інших матеріалів. Якщо ідея хороша, гармонійна і повністю опрацьована, то краще її не псувати! У складних ситуаціях, якщо не виходить прийти до компромісу на рахунок матеріалів, краще відкласти цю ідею в сторону і почати спочатку, вже в позначених рамках. Хоча клієнт звичайно може і настояти! Тут приходить на розум фраза «клієнт завжди правий».

Але повірте, такий клієнт не завжди отримує кращий результат. Найгірше, коли майстер йде на поводу у замовника, боячись відлякати. У підсумку прикраса виходить не те. Ні замовник, ні майстер не задоволені роботою. Замовник каже: «Ти ж майстер-професіонал, ти повинен був переконати, настояти!». Але справу зроблено. Загалом, завдання майстра не тільки придумувати і робити, а й пояснювати і переконувати. Тому, якщо ювелір, до якого ви звернулися, не може толком нічого пояснити і легко відмовляється від своїх ідей, можливо, він не зацікавлений в доброму результаті. Він просто хоче заробити. А у справжнього художника при творчій роботі очі завжди горять!

Залиште Свій Коментар