Розкішний сапфір дев'ять років служив підпорою для дверей

Як відомо, сапфір є каменем вересня, тому цю дивовижну історію ми присвячуємо народилися в цьому місяці.

Знайомтеся, Black Star of Queensland - найбільший в світі зірчастий сапфір ювелірної якості вагою 733 карата.

У 1938 році 12-річний хлопчик на ім'я Рой Спенсер виявив на схилі пагорба незвичайний темно-сірий камінь і приніс його своєму батькові. Глава сімейства, Гаррі Спенсер, працював шахтарем, заробляв небагато, і сім'я жила в скромній курній халупі. Знахідку містер Спенсер визначив як двохсотграмовий чорний кристал, який було вирішено використовувати як підпірку для дверей.

Минуло дев'ять років. Відомі ювеліри з Лос-Анджелеса, брати Казанджян, вирушили в кругосвітню подорож в пошуках виняткових каменів для нових ювелірних прикрас. Під час відвідування сім'ї Спенсеров Гаррі Казанджян звернув увагу на купу темних каменів, в яких він розпізнав зірчасті сапфіри. Помітивши інтерес ювелірів, глава сімейства відразу ж згадав про знахідку свого сина, і попросив 21-річного Роя принести ту саму підпірку для дверей.

Казанджян розгледів в камені розміром з кулак і вагою тисяча сто п'ятьдесят шість карат характерний мідний блиск, який свідчить про наявність домішки, яка зумовлює переливи в формі зірки. У геммологии це явище відоме як астеризм, зустрічається у різних дорогоцінних і напівкоштовних каменів. Ювелір купив цей камінь за 18 000 доларів, що в даний час еквівалентно 196 000 доларів.

Привізши колишню підпірку в свою студію в Лос-Анджелесі, Казанджян протягом декількох місяців вивчав камінь, а потім приступив до складної і ризикованої процедурі нарізки і ограновування мінералу. Будь прорахунок призвів би до втрати астеризму і падіння ціни каменю.

«В процесі обробки я сотні разів був на межі повного знищення цінності каменю», - розповів згодом Казанджян в інтерв'ю газеті Los Angeles Times.

Міліметр за міліметром знімав ювелір, надаючи каменю овальну форму, щоб представити у всій красі унікальну шестикутну зірку. При цьому довелося пожертвувати більш ніж 400 каратами мінералу. Після обробки квінслендська «Чорна зірка» важила 733 карата і була розміром з куряче яйце.

На жаль, незважаючи на славу «найбільшого в світі зірчастого сапфіра ювелірної якості», 1950-і роки «Чорна зірка Квінсленда» провела в деякому забутті. Однак все змінилося в наступному десятилітті, коли вона приєдналася до діаманту Hope ( «Надія») в одному з музеїв Смітсонівського Інституту.

Останній раз сапфіром можна було помилуватися в 2007 році, коли камінь був протягом 6 місяців виставлений на загальний огляд в Королівському музеї Онтаріо.

В даний час до коштовного каменя був доданий ореол з 35 діамантів. Він знаходиться в неназваною приватної колекції, а його ціна приблизно складає більше 80 мільйонів доларів.