Стилі ювелірних виробів: ціла епоха в одному в оздобленні

Ар-деко, модерн, готика - з деякими стилями ми знайомі лише кілька десятиліть, з іншими - вже багато століть. Ми розповімо докладніше про кожен стилі і його особливості.

Стилів в ювелірному мистецтві, як і в моді та архітектури, безліч. Кожен з них народився в певну епоху і може багато чого розповісти про свій час. Прикраси, виконані в тому чи іншому стилі, мають свої особливості і здатні відобразити індивідуальність свого власника.

Давайте розглянемо докладніше найбільш популярні і відомі стилі, використовувані в ювелірних прикрасах, і деталі, за якими можна дізнатися кожен з них.

Готичний стиль

Що з'явилося в Середні століття готичне напрям в архітектурі відразу ж позначилося і на ювелірних прикрасах. Вироби придбали символізм, стали масивними, рельєфними. Стала проявляти себе гра на контрастах - червоні камені і чорнене срібло, чорні камені і золото.

Сьогодні готичний стиль має безліч інтерпретацій. Багато хто вважає його суто молодіжним, хоча це абсолютно не так. Деякі прикраси дійсно затребувані виключно представниками субкультур - «вампірські» кільця, черепа з діамантами, хрести. Але є і більш «м'які» напрямки: готичний ренесанс, прикраси в контрастному стилі.

стиль бароко

«Батьком» стилю бароко вважається великий скульптор Мікеланджело. Основні риси цього напрямку - велика кількість елементів, яскраві кольори, лінії, що перетікають один в одного - знайшли відображення і в прикрасах.

Європа XVII-XVIII століття переживала потрясіння. Втомлені від напруженої ситуації громадяни бажали хоч якось відволіктися. І ось ювеліри починають виготовляти перші ажурні брошки, пряжки з великою кількістю перлів, який, до речі, використовували і в костюмах. У стилі бароко практично зникли підвіски, популярні раніше. На зміну їм прийшли нові моделі прикрас - багатоярусні браслети, сережки «канделябри», персні з «секретами».

стиль рококо

Стиль рококо панував у Франції на початку XVIII століття. Він має схожі риси зі стилем бароко, але прикраси рококо більш плавні і асиметричні. З'являються нові елементи - завитки, округлості. Сама назва стилю походить від слова «rocaille» - орнамент, що повторює завиток раковини.

До середини XVIII століття стиль поширився по містах Європи. Дамам і кавалерам тих часів сподобалися витончено-граціозні прикраси, легкі, витіюваті. Рівні стрічки в декорі стали закрученими, листя - тонкими і вигнутими, пелюстки в бутонах - пишними. Основний камінь - діамант. Його не просто відправляють в метал, а кріплять методом «паве» так, що створюється враження, ніби камені просто «сидять» на пальці або шиї. Стають популярними довгі сережки-підвіски ( «бріолез»), гарнітури з прикрас в одному стилі.

Класичний стиль (класицизм)

Стиль прийшов на зміну рококо. Розкіш і зайва химерність стала втомлювати людей, вони хотіли більш простих і зрозумілих форм. Так, у другій половині XVIII століття зародився класичний стиль. Основні риси - античні орнаменти, чіткість ліній, геометричні візерунки, повна симетрія.

Стиль проіснував лише кілька десятиліть, але залишив помітний слід в ювелірній справі. Стриманий декор, цілісність форм, прості лінії - все це популярно і сьогодні. Кільце в класичному стилі було гладким або з ненав'язливим рослинним або геометричним візерунком, часто з одним великим каменем. Вже до початку XIX століття прикраси стали втрачати характерні класицизму риси і знову стали більш пишними і розкішними. Однак саме з прикрас періоду класицизму народилися сучасні класичні ювелірні вироби.

Стиль модерн або ар-нуво

У 90-х роках 19 століття стало популярним Art Nouveau (ар-нуво) - нове мистецтво, яке зародилося в Росії і Франції, а пізніше завоювало всю Європу. На перших порах прикраси в цьому стилі мали готичні і японські риси або були виготовлені у флоральний ключі (використання квіткових і рослинних орнаментів). Стиль швидко став популярним через свою яскравості, образності, великої кількості декору.

Модерн багато хто вважає парадоксом ювелірного ремесла через змішання різних стилів: в Росії ар-нуво розвивається разом з національними техніками, а французькі майстри орієнтуються на японські мотиви. Все це призвело до того, що прикраси в стилі модерн були незвичайними і незвичними для тих часів. Створювалися вироби в цьому стилі спочатку тільки для заможних людей в одиничному екземплярі. Крім рослинної тематики, стали використовувати зображення міфічних персонажів, силуети людей, птахів, звірів.

Стиль ар-деко

Майстри початку XX століття відходять від модерну, роблячи свої творіння більш простими, чіткими, геометричними. Після Першої світової війни людям потрібний свято, і ювеліри відбили його в своїх творіннях: прикраси в стилі ар-деко придбали яскравість, блиск, на перше місце вийшов камінь.

У 20-і роки стиль з Франції потрапив в США і багато країн Європи. Модниці полюбили нові моделі прикрас в стилі ар-деко: «брошка-кисть», довгі сережки, масивні браслети, брошки з замком-кліпсою. Вироби мали чіткі геометричні лінії, великі елементи, мінімум завитків і дрібного декору, великі дорогоцінні або камені виробів.

авангардний стиль

У другій половині XX століття з'являється новий стиль - авангард. Основні характеристики прикрас: гнучкі конструкції, незвичайні поєднання матеріалів і змішання квітів, графізм, нестандартна огранювання. Тепер популярними стали прикраси найнесподіваніших форм і кольорів, і чим більше помітними вони були, тим краще. Шкіра і золото, метал і діаманти - все це можна зустріти в одному виробі в стилі авангард.

Стиль не втратив актуальності і сьогодні: користуються попитом браслети зі шкіри, прикрашені золотом і камінням, багатоярусні намиста, декор з глини і емалі. Такий стиль дає повну свободу ювеліра - будь-які кольори, матеріали, конструкції, форми він може застосувати в одній прикрасі без ризику здатися немодним.

стиль бохо

Стиль з'явився в 60-х роках XX століття за часів хіппі з їх вільним стилем життя. Його риси: простота, натуральність матеріалів, багатошаровість, пастельні природні відтінки. У бохо-прикрасах частіше використовуються камені виробів, дерево і срібло. Самобутність, етнічність видно в кожному виробі.

Прихильники стилю бохо вибирають прості і доступні прикраси. Існує кілька його підвидів: класичний, еко-бохо, гламур, чоловічий. Всі вони затребувані і сьогодні.

Стиль хай-тек

Сучасний стиль хай-тек народився в другій половині XX століття на основі глобальних змін, що відбулися з людством: прискорення ритму життя, поява нових технологій. На перше місце в прикрасах виходить форма, а не матеріал виготовлення і декор. Стають популярними прості, чіткі лінії, ніяких надмірностей. Тут поєднується непоєднуване: шкіра і діаманти, пластик і шовк, оргскло і золото.

Незважаючи на свою лаконічність, прикраси в стилі хай-тек можуть бути настільки оригінальними і несподіваними, що не кожен зважиться надіти їх.