Який буває перли: види і їх походження

Кеші, суфле, блістер - як багато ви знаєте про різновиди перлів? Ми розповімо вам найголовніше.

Перли - одне з найдивовижніших і красивих творінь природи. Народжений в глибинах морів і річок, він зайняв своє місце серед найцінніших дорогоцінних каменів. Але далеко не всі знають, яке дивовижне розмаїття може запропонувати перли, скільки видів його існує в світі. Ми спробуємо розповісти про найбільш відомих і популярних.

Бароковий перли або перли бароко

Це загальна назва перлів, що має неправильну оригінальну форму, незалежно від місця його походження. Завдяки своїй незвичності і ексклюзивності він високо цінується серед багатьох ювелірних дизайнерів. Замість класичного ідеального кулі, перлини можуть нагадувати краплю, диск, циліндр, грушу.

Особливо виділяються так звані Парагон - перлини, які мають обриси тварин, осіб людей, пташиних крил, вовчих іклів і т.д. Їх завжди наділяли містичними властивостями і носили як талісмани і оберегів. Крім незвичайної форми перли бароко часто відрізняється ребристим візерунком на поверхні, подібним до того, що залишають морські хвилі на піску.

Кожна перлина унікальна і неповторна, тому попит і ціна на них залишаються на стабільно високому рівні.

перли блістер

У деяких випадках формування і зростання перлини відбувається на одній з внутрішніх сторін раковини. Це призводить до того, що в місці її приростання перламутровий шар не утворюється. Подібний перли менше цінується і для використання в ювелірних цілях піддається додатковій обробці.

Перли блістер має ще одне, менш поширене, назва - пухирчастий перли, що пов'язано з його незвичайним зовнішнім виглядом.

перли суфле

Смачне назву перлам придумав Джек Лінч - визнаний експерт в даній області. Подібне порівняння дуже точно відображає суть технології його отримання. У перекладі з французької soufflé значить «надувати», «накачувати». В даному випадку предметом «надування» є перловий мішечок устриці після видалення з нього сформованої перлини.

Всередину мішечка поміщають сухий землистий матеріал, який, поступово набухаючи від вологи, розтягує його. Устриця продовжує відкладати перламутр навколо нового ядра, і таким чином вирощують перлини значних розмірів, якість і ціна яких залежить від товщини перламутрового шару.

перли кеши

«Кеші» в перекладі з японської означає «зернятко». Це перлини, які можуть утворюватися в раковинах морських і прісноводних устриць при відторгненні ними основного ядра. Незважаючи на те, що устриця не прийняла штучний імплантат, в перловому мішечку залишається місце, де на дрібних частинках, що потрапили в раковину природним чином ззовні, відбувається процес наростання шарів перламутру, тому такий перли вважається на 100% натуральним.

Серед культивованих перлів кеши зустрічається рідко, так як цінується він нижче, і виробники при відторгненні устрицею імплантату відразу підсаджують їй новий. Дуже часто перли кеши буває сплющеною форми, схожою на пелюстка квітки. І цим якістю люблять користуватися багато ювелірні дизайнери.

перли Касуми

Справжній Касуми вирощується в Японії на озері Касуми-га-ура. Його виробляють устриці, виведені шляхом селекції в 90-х роках минулого століття. Відмінними рисами цих перлин є каплевидная форма, яскравий веселковий блиск, великий розмір - до 2 см, різноманітність кольорів. Популярністю перлів Касуми обумовлено зростаюче на ринку число аналогів і підробок.

Зараз ціни на перли Касуми вкрай високі, і, намагаючись залучити покупців, багато торговців пропонують низькі ціни, видаючи перли кеши за Касуми.

Перли конк (conch)

Гігантські одностулкові молюски конк мешкають в Карибському морі. При розтині раковини вона гине, тому перли конк НЕ культивують. Карибські перлини важко переплутати з іншими, зовні вони більше схожі на маленькі камені. Молюски конк не здатні виділяти перламутр, тому їх перлини не мають райдужного блиску, але від цього не стають менш красивими.

Текстура цього незвичайного перлів нагадує вологий шовк, наповнений застиглими вогняними сполохами. Форма зазвичай правильна - овальна або сферична, а ось колірна гамма своєрідна. Зустрічаються перлини оливкових, фіолетових, бурштинових відтінків, але найбільш цінними і рідкісними вважаються рожеві, пурпурні і лілові екземпляри.

Перли акойя (Акоя)

Знаменитий японський перли народжується в особливих двостулкових молюсків Pinctada або по-японськи «акойя-кай», звідки і пішла його назва. Серед інших видів ці перли особливо виділяє його правильна форма кулі (саме такі перлини найбільше цінуються в ювелірній справі і частіше використовуються в прикрасах) і світлі чисті кольори від перламутрово-білого до блідо-рожевого і сріблясто-зеленого.

В основному розмір перлин акойя досягає 6-8 мм, більше - вкрай рідко. Високоякісні перлини відносяться до класу ААА або АА і носять романтичну назву «квіткових».

перли абалон

Абалон - одна з дуже рідкісних різновидів перлів. Народжується в однойменному Одностулковий молюсків, який також називається галіотіс або «морське вушко». Внаслідок анатомічних особливостей молюска перли абалон вкрай складно культивувати.

Видобуток Абалон, в основному, ведеться в США на узбережжі Каліфорнії і в Мексиці. Однак часто цей вид перлів зустрічається в інших країнах, наприклад, в Японії, Австралії, Кореї, Нової Зеландії, Південній Африці і Таїланді.

Молюск абалон - по-справжньому древній, вік виду становить близько 30 мільйонів років. Але головною його особливістю є неймовірна палітра відтінків, якої переливається внутрішня поверхня раковини - такий же грою кольорів може похвалитися і народилася в ній перлина. Блакитний, зелений, бузковий, бежевий, оранжевий, рожевий перли абалон дуже високо цінується на ювелірному ринку - і чим яскравіше колір, тим дорожче.

Варто відзначити і ще одну особливість цього різновиду - абсолютна більшість знайдених перлин за своєю формою нагадують ріг або зуб акули, а ідеально круглими вони взагалі не бувають. З цієї ж причини чим ближче дорогоцінний камінь до правильної формі, тим він цінніший. Хороший перли абалон діаметром 3-4 міліметри може коштувати від 300 доларів і вище.

Перли мело мело

Цей вид перлів дуже схожий на конк - обидва вони не мають перламутрового шару, а тому багато хто взагалі не відносять їх до перлів. Однак один з найбільших геммологических інститутів GIA, видаючи сертифікат на дорогоцінні камінь офіційно відносить мело (або мело мело, як ще його називають) до перлів, або додає уточнення, що він «не перламутровий».

Джерелом перлів мело є величезна морська равлик мело мело. Її можна знайти біля берегів Таїланду, В'єтнаму, а також М'янми і Камбоджі. Палітра складається з відтінків помаранчевого, жовтого, червоного і коричневого, серед яких перші цінуються вище за інших.

Перли мело, хоча і дуже рідкісний, буває досить великих розмірів. Найбільшою в світі вважається перлина вагою майже 400 каратів (близько 80 грам). Вона належала останньому імператору В'єтнаму Бао Даю і носить назву Sunrise Pearl за схожість з яскравим сонцем на сході.

Найдорожчий перли мело мело був проданий за 488 тисяч доларів з аукціону Christie's в 1999 році. Розміри яскраво-оранжевого дорогоцінного каменю склали 23 × 19 міліметрів.

Мело не піддається культивації і дуже чутливий до сонячного світла - при тривалому впливі забарвлення перлів блідне, тому прикраси з ним рекомендують носити тільки ввечері.

Перли до хог (quahog)

Ще один різновид «неперламутрового» перлів - незвичайний до хог. Перлини народжуються в раковинах молюска Venus mercenaria. І, на відміну від конка і мело, які все ж демонструють невелике іскристе сяйво на своїй поверхні, до хог є практично матовим.

Колірна палітра перлів до хог не надто велика: в основному це «каміння» білого, сірого, коричневого, чорного кольору. Найбільш же цінними (і, природно рідкісними) є ніжно лілові і бузкові перлини круглої або каплевидної форми. Однак, ймовірність знайти таку - менше, ніж одна на мільйон. І хоча їх все-таки видобувають уздовж атлантичного узбережжя США, найчастіше це робиться заради вживання молюсків в їжу.

Найбільша перлина до хог була придбана Аланом Голашом абсолютно випадково в антикварному магазині - він виявив цікаву брошку і купив її за 14 доларів. Справжня цінність знахідки з'ясувалася пізніше, під час її уважного вивчення. У центрі прикраси перебувала ідеально кругла бузкова перлина з легким сяйвом, а вага її склав цілих 13, 5 карата. Точну вартість перлини (як і самої брошки, яка відноситься до середини XIX століття) експерти не можуть, вважаючи, що таке вироби - безцінне.

Залиште Свій Коментар