Янтар: поради домашньому майстру

За роки роботи з бурштином у мене накопичилося досить багато курйозних історій пов'язаних з домашнім ремонтом виробів з бурштину.

Не секрет, що натуральний бурштин тьмяніє з часом, втрачає блиск, його поверхня може покритися кракелюрами, додамо до цього крихкість самого матеріалу, помилки при зберіганні - і необхідність ремонту рано або пізно виникне практично у будь-якого виробу. З якими тільки «рецептами» оновлення і ремонту, почерпнутими, в тому числі, і з просторів інтернету, не доводиться стикатися.

У домашнього майстра в хід йде соняшникова олія, киплячий розчин туалетного мила, зубна паста, спиртовмісні рідини, ацетон, сода, паста ГОІ, всілякі лаки і клеї починаючи від «Моменту» і закінчуючи «БФ». На жаль, все перераховане вище не тільки не допомагає повернути сонячного каменю його первісний вигляд, більш того - результати призводять або до повної втрати товару або до необхідності проводити вже не ремонтні, а реставраційні роботи.

А що якщо все ж хочеться «освіжити» бабусині улюблені намиста або подряпати браслет? Що можна зробити і що робити категорично не можна?

По-перше, треба з'ясувати, бурштин це. Часто вироби 70-х 80-х років - мундштуки, брошки, великі точені намиста, масивні браслети - на перевірку виявляються імітацією з пластмаси. Самий вірний спосіб - перевірити їх здатність до електризації, яка подарувала янтарю назву «електрум». Зробити це можна, інтенсивно потерши виріб вовняною тканиною. Якщо після цієї процедури камінь починає притягувати до себе дрібні папірці і смітинки - переходите до наступного етапу.

очищення бурштину

Просто і безпечно можна очистити бурштин за допомогою сухої кисті з пружним ворсом, або вовняною тканиною або замшею. Вироби з бурштину, особливо старі, бажано не мити, тим більше з милом або іншими засобами, що чистять, на кшталт «Фейрі». Поверхнево-активні речовини можуть негативно вплинути на структуру каменю, і він покриється білястим нальотом, видалити який можна буде тільки шліфуванням. Ситуація може стати ще гірше, якщо виріб було покрито лаком, що зустрічається нерідко. В цьому випадку відшарування лаку практично неминуче.

полірування бурштину

Видалити дрібні подряпини і дефекти, можна, як це не дивно, акуратно потерши бурштин про аркуш чистого крейдованого паперу, адже вона діє як м'який абразив, згладжуючи нерівності і шорсткості поверхні. І, звичайно, полірування за допомогою сухого вовняного і замшевого клаптя (з додаванням мила або парафіну) є найбезпечнішою рекомендацією. Якщо ж це не допомагає, значить, потрібно вже механічна обробка, здійснити яку можна в ювелірній майстерні.

Слід взяти до уваги, що бурштин може бути тонований або колорованого, тобто забарвлений. Коньячний, червоний, яскраво-оранжевий, блакитний або зелений відтінки бурштину, як правило, виходять після термічної або хімічної обробки. Полірувати і шліфувати в домашніх умови такої бурштин небезпечно для вироби, адже колір каменю змінений тільки на поверхні, і, якщо прибрати тонований шар, виріб буде схоже на маленького леопарда в оправі, іншими словами - покриється плямами.

склеювання бурштину

На жаль, тут не обійтися без професійних прийомів. У більшості випадків розбиті частини вироби мають нерівний край і численні відколи. Якщо край рівний і гладкий - вважайте, що вам пощастило і в цьому випадку можна скористатися ціанакрілатним клеєм повільного затвердіння типу «Ідеал» або спеціальним ювелірним клеєм, який дозволяє більш точно підігнати склеюються частини один до одного. Бажано попередньо потренуватися на чому-небудь, щоб оцінити необхідну кількість клею і відчути час його затвердіння. Дуже важливо не переборщити з клеєм, оскільки видалити його надлишки з поверхні бурштину без небезпеки травмувати камінь не можна. Епоксидні двоскладові клеї важко рекомендувати для ремонту, оскільки вони або мають недостатнім рівнем прозорості, або складні в застосуванні щодо кваліфікації домашнього майстра, або можуть мати погану адгезію до янтарю, тобто клей просто не зможе утримати два шматочки бурштину разом і через деякий час виріб знову розсиплеться на частини.

На жаль, не всі ювеліри беруться за ремонт і відновлення виробів з бурштину, оскільки знають його непередбачуваний характер: при будь-якому зручному випадку матеріал кришиться, йде тріщинами, темніє, покривається окисной плівкою, при обробці вимагає особливого температурного режиму, специфічного складу полірувальних і шліфувальних паст .

У підсумку можна лише додати, що краще не доводити справу до ремонту або реставрації. Краще берегти і не допускати пошкоджень бурштинових виробів, тому що велика частина травм каменю наноситься саме в результаті неправильного зберігання.

Залиште Свій Коментар