Діаспор (султанів)

Гарний коричнево-золотистий напівдорогоцінне каміння, що має багато імен і міняє свій колір подібно АлександритО.

  • Мінерал: діаспора
  • Колір: безбарвний, коричневий, блідо-жовтий, блідо-зелений, блідо-сірий, бузковий
  • Твердість по Моосу: 6, 5-7
  • Щільність: 3, 2-3, 5 г / см 3

Історія діаспора

Діаспор (в дослівному перекладі з грецького «розсіювання») - найбільш часто зустрічається назва мінералу і найстаріше. Це ім'я було дано кристаллографом родом з Франції Р.Ж. Гаюї в 1801 році. На території Росії, за Уралом, цей камінь також називали залізистим кіанітом.

Камінь має ще кілька більш-менш відомих назв: Танатаров (в честь знаменитого геолога Танатаров Йосипа Ісааковича), султаном або зултаніт (високоякісні камені, здобуті в Туреччині), емфоліт.

Родовища діаспора і султаніта

Туреччина є батьківщиною унікального переливчастого каменю діаспора. Він відомий тут давно, особливою популярністю користувався у султанів. На висоті понад 1300 метрів в Анатолійських горах було виявлено найбільше родовище діаспора - саме тут знаходять найкрасивіші і дорогі екземпляри.

Сам процес видобутку дуже непростий: камінь султанові досить крихкий, і до 98% всіх видобутих мінералів в результаті кришиться (або при розкопках, або вже при спробі обробити його).

Крім Туреччини, родовища діаспора є під Єкатеринбургом (де камінь вперше був знайдений), в Узбекистані, Казахстані, Азербайджані, ПАР, США І Мадагаскарі. Крім того, султаніти зустрічаються В Греції, Угорщини, Норвегії, Китаї та деяких інших країнах.

Фізико-хімічні властивості діаспора (султаніта)

Колір каменю діаспора дуже багатогранний. Домішка заліза надає мінералу злегка жовтий відтінок, окис марганцю - рожевий, іони хрому здатні забарвити камінь в зелений колір. Зазвичай султаном чистий і прозорий, вкраплення в ньому практично відсутні. Зустрічаються навіть білі або майже безбарвні кристали.

Діаспор має олександритовим ефектом. У променях сонця камінь набуває рожевий, бузковий або фіолетовий відтінок з медової ноткою. При штучному освітленні відтінки мінералу стають синьо-зеленими, оливковими.

Мінералоги визначають султаном як гідратований глинозем. Іони водню надають каменю крихкість. За прозорості знаходиться в одній групі з рубіном, сапфіром і александритом.

Як штучного аналога використовується гідротермальний діаспор (султанів). Неозброєним оком його неможливо відрізнити від природного каменю, а тому головне, на що варто звертати увагу покупцеві - ціна виробу. Султаніти - дуже рідкісні і коштовне каміння, тому ціна їх часто може досягати рівня діамантів.

Цілющі і магічні властивості султаніта-діаспора

Камінь діаспор рекомендований до носіння творчим людям. Для них він стає стимулом до роботи, нових звершень і відкриттів, надихає, допомагає зібратися з думками. Людина, що носить прикрасу з султанітом, стає більш розсудливим, спокійним, врівноваженим. Його більше не турбують тривоги - він налаштований мислити філософськи.

Часто діаспор використовується в сеансах ворожіння і ритуалах. За його тріщин можна передбачити майбутнє і побачити минуле. Магічні властивості султаніта допомагають в роботі і навчанні, особливо в галузі гуманітарних наук.

Сильних лікувальних властивостей у каменю не виявлено, однак він вважається відмінним діагностом, «лакмусовим папірцем» прийдешньої хвороби. Вважається, що, якщо його власнику належить серйозно захворіти або йому загрожує інше нещастя, камінь мимовільно розколюється або кришиться, попереджаючи про небезпеку.

Кому підходить діаспор або султаном

Астрологи вважають, що діаспор знаходиться у владі стихії вогню. Серед знаків Зодіаку султаном найбільше підходить Стрільцям, Льву і Овна. Їм він принесе здоров'я, удачу, стане оберегом і талісманом.

Крім того, на допомогу діаспора можуть розраховувати Телець, Діва і Козеріг. Цим знакам властива деяка скутість, обмеженість емоцій. Камінь султаном розкриє емоційну сферу, підбадьорить і подарує життєрадісність.