Ефект котячого очі: що приховує гра світла?

Яскраві переливи, що виникають завдяки ефекту «котячого ока», бувають неймовірно красиві. Ми розповімо про те, через що з'являється цей ефект і у яких каменів він буває.

Блиск і чарівна краса - невід'ємні якості дорогоцінного каменю, проте без науки тут теж не обійтися. Саме вона дає відповідь, чому рубіни червоні, а танзаніти фіолетові, чому одні камені міцніше інших і їх слід вибрати для вашого нового прикраси. Цією областю знання займається наука геммология, яка також вивчає включення і вади в структурі каменів. При цьому ніхто не говорить, що вади - це завжди погано. Більш того, деякі з них навіть йдуть на користь естетики (і ціною) каменю. Класичним прикладом такого «корисного вади» є ефект котячого ока.

Даний феномен обумовлений віддзеркаленням світла від серій паралельно розташованих включень, які в залежності від природи каменя схожі або на трубочки, або на мікроскопічні голки. При певному положенні включень спостерігач бачить на камені світлу смужку, що нагадує котяче зіницю. Інший гемологічний феномен, астеризм, має ту ж природу, проте включення в даному випадку вирівняні уздовж двох і більше осей. Щоб підсилити цей ефект, майстри використовують огранювання «кабошон» з високим куполом і підставою, паралельним площині розташування включень.

У більшості випадків «котяче око» виглядає дуже привабливо, проте якість самого ефекту може значно варіювати. «Зіниця» повинен мати чіткі межі, а камінь бути прозорим і мати якісний відтінок. Примірники, що відповідають всім перерахованим вимогам, можуть коштувати дуже дорого.

Ефект «котячого ока» або астеризм можна зустріти в рубінах, сапфірах, кварці, хромдіопсид, турмалін і хризоберил. Останній являє особливу цінність, так як в добавок до «котячого ока» в хризоберилами проявляється ефект «молоко з медом». У цьому випадку одна сторона каменя має молочний колір, а друга в залежності від розташування джерел світла може приймати медовий відтінок.

У деяких випадках, наприклад, при наявності двох джерел освітлення, можна спостерігати ефект «подвійного очі». У цьому випадку кожен «зіниця» стежитиме за одним з джерел світла, або буде здаватися, що камінь «моргає» при русі.

Тепер, коли ви знаєте все про секрет «котячого ока» і астеризм, пропонуємо поглянути на найбільший в світі зірчастий сапфір Black Star of Queensland, який дев'ять років служив підпорою для дверей в будинку простого шахтаря.

Не можна не згадати і про інше незвичайному ефекті, що виявляється про багатьох дорогоцінних і напівкоштовних каменів - олександритового ефекті, здатності каменю міняти колір при зміні освітлення. Як можна здогадатися, свою назву він отримав від каменю олександрита, і, часом, здатний, істотно вплинути на цінність того чи іншого мінералу.