Чому люди люблять коштовності? Можливо, справа в воді

Недавня стаття в науковому журналі висвітлила тему сприйняття людьми ювелірних виробів і дорогоцінних каменів з несподіваного боку.

Всі ми добре знаємо, що дуже багато людей люблять діаманти, золото і тому подібні блискучі, блискучі предмети. Але чи замислювалися ми коли-небудь про причини? Чому нас так притягують прикраси і взагалі все блискуче: помада з блискітками, паєтки на плаття, сяючий полірований кузов автомобіля?

Хтось скаже, що питання дурний. Людям подобаються блискучі предмети просто тому, що вони добре виглядають. Однак наукова стаття, опублікована у виданні «Журнал про психологію споживача» (англ. Journal of Consumer Psychology), пропонує більш глибоке і більш матеріалістичне пояснення.

Один з трьох авторів - це професор Підприємницького коледжу ім. Баеура при Хьюстонском університеті Ванесса Патрик (на фотографії нижче), яка колись виконувала дослідження для De Beers на замовлення рекламного агентства J. Walter Thompson.

- Моя робота присвячена вивченню принципів, що лежать в основі естетичних уподобань, - розповіла Патрік виданню JCK. - Чому людям подобається саме те, що їм подобається? Звідки береться пристрасть до всього блискучого?

Як зазначає стаття, люди завжди віддавали перевагу блискучим предметів. Ще в кам'яному віці люди використовували слонову кістку для надання виробам особливого блиску.

Найочевидніше пояснення даному факту в тому, що блиск - це просто красиво. Так що для початку трьом ученим довелося перевірити гіпотезу «простий візуальної привабливості» - і виявити, що все не так просто, як здається. Наосліп, на дотик люди також віддавали перевагу блискучим (тобто ідеально гладким) предметів.

Інше можливе пояснення - громадський вплив. Ми любимо блискучі предмети тому, що нас до цього привчили. Для перевірки цієї гіпотези дослідники показували дітям дошкільного віку картинки з Санта-Клаусом: одну на глянцевому папері, а іншу - на звичайній. Дошкільнята вибирали глянцевого Санту, що дозволяє припустити, що тяга до блискучого є щось вроджене.

Такий висновок переносить нас в нетрі еволюційної психології.

Пояснюючи концепцію, в рамках якої вони міркували, Патрік призводить загальновідомий приклад: «Не важливо, в яку частину світу ви підете, ідеальний пейзаж в уяві людини будь-якої культури буде однаковим - пишним і зеленим. Навіть в Південній Африці вважають так, хоча для них такі пейзажі зовсім незвичні. Але все підсвідомо віддають перевагу саме такі місця, оскільки вони багаті на [харчові] ресурси ».

Отже, дослідники висловили припущення, що люди вважають за краще блискучі предмети тому, що вони нагадують їм воду. Потрібно відзначити, що і більш ранні дослідження показували, що люди схильні асоціювати блискуче з мокрим.

- З еволюційної точки зору, шанобливе ставлення до води можна пояснити, - йдеться в роботі. - Роль прісної води для нашого життя і здоров'я очевидна - без неї ми можемо обійтися лише кілька днів.

Для перевірки гіпотези, вчені поставили такий експеримент. Піддослідним показували блискучі предмети, але попередньо їх розділили на три групи: одну просто нагодували солоним печивом, інший - печиво дали запити водою, а контрольній групі не стали давати нічого. Результат: чим більше випробовувані хотіли пити, тим більшу перевагу вони виявляли блискучих предметів.

Так що все це означає для ювелірної справи? Ванесса Патрик згадує, що на її колишню роботу - в агентстві J. Water Thompson - завжди розміщували блискучі прикраси на матовому тлі, щоб підкреслити їх лиск.

- Наше дослідження підтверджує правоту цієї ідеї, - підсумовує вона. - Коли ви хочете виставити прикраси в найкращому світлі, зробіть так, щоб вони виділялися. Ну або хоча б дайте покупцеві чогось солоненького перш, ніж пропонувати йому діаманти.