Мокуме Гані. Ювелірна техніка феодальної Японії

На сьогоднішній день техніка мокуме Гані є однією з найскладніших і красивих технік художньої обробки металу.

«Gane» - метал | «Kume» - текстура | «Mo» - дерево

Техніка мокуме Гані була винайдена майстром мечів Денбея Шоамі (1651-1728 рр.), Який майже все своє життя працював в префектурі Акіта, Північна Японія. Він був майстром найвищого рівня і при виготовленні клинків виявив, що кольорові метали також можливо з'єднувати між собою, отримуючи текстури, схожі на мереживну дамаська сталь. Складність вигаданої ним техніки полягає в тому, що різні метали, часом практично не сумісні, з'єднуються між собою в дуже красиві і химерні візерунки, які ніколи не повторюються.

Мокуме Гані - технічний прийом. Він вимагає великої уваги до незліченних дрібниць і педантичність по відношенню до матеріалів, чого не вимагають багато інших способів обробки металів. У мене немає сумнівів, що російські майстри з готовністю приймуть виклик, який кидає мокуме. З передмови до російського видання «Мокуме Гані. Повний огляд », Стів Міджет (березень 2003 р).

Створення малюнка - складний процес, який полягає в видаляння внутрішніх шарів на поверхню виробу за допомогою різних методів. Завдяки багатошаровості металевого композиту перед ювеліром розкриваються широкі можливості створення різних малюнків. Метали спікається тиском при високій температурі, утворюючи диффузионное заміщення атомів різних металів в точці їх з'єднання. Весь процес дуже витратний і трудомісткий, що вимагає високої ювелірної майстерності.

Історія відкриття цієї техніки на заході отримала свій розвиток в кінці XIX століття в 70-80 рр. коли Хіроко Сато Піжановскі і Юджин Майкл Піжановскі відвідали виставку робіт народних ремесел в Токіо. Роботи, виконані в техніці мокуме Гані, стали для них відкриттям, і вони доклали всіх зусиль для того, щоб встановити дружні відносини з майстром Гьюкомей Шіндо, а також Масахіса Ягіхара і Норіо Тамагава. Від них вони дізналися про походження техніки.

Інший японський майстер по імені Хиротоши Іто викладав техніку мокуме Гані в університеті до самої смерті в 1998 р Уроки Іто, його філософія наклали глибокий відбиток на життя і роботу його студентів. А техніку мокуме досі продовжують викладати в Токійському Університеті образотворчих мистецтв і музики.

Мокуме Гані - це єдність техніки і мистецтва, вона вимагає від майстра не тільки найглибших знань методів виробництва, а й творчого натхнення. На жаль, зараз традиційна японська техніка мокуме Гані в Росії практично не застосовується. Ювеліри Артілі Майстерень «ТАУ» з Санкт-Петербурга змогли відтворити її, зібравши інформацію по крихтах і внісши до процесу певні зміни, залишивши незмінною саму суть виробів в цій техніці. Стало можливим в синтезі різних металів створювати вироби з неповторною харизмою, які виявляють в своїй зовнішності старовинну технологію майстрів феодальної Японії.

Залиште Свій Коментар