Олександритовий ефект: камені-хамелеони

Найвідоміший камінь, який змінює свій колір - александрит. Але які ще камені мають таку здатність і чим вона обумовлена?

Від інших каменів дорогоцінний александрит в першу чергу відрізняється мінливістю забарвлення при різному освітленні: у променях сонця він переливається від темно-синього до малахітового, а при штучному освітленні стає пурпуровим або червоним. Це мінливість викликано наявністю іонів хрому Cr3 +. Феномен каменю ліг в основу поняття «олександритовий ефект» - здатність каменю кардинально так само міняти колір залежно від освітлення.

Ця унікальна особливість каменів інакше іменується реверсом. Про присутність олександритового ефекту як такого говорять лише в тих випадках, коли забарвлення каменю змінюється істотно і побачити її можна неозброєним оком. Оцінка реверсного ефекту здійснюється в процентах. І хоча зовні це може виглядати красиво і цікаво, з точки зору оцінки вартості каменю зміна забарвлення буває і невиграшних: «денний» колір часом сильно програє, буває тьмяним і неяскравим.

Олександрит - найбільш яскравий представник мінералів, здатних змінювати колір. Причому, якщо мінералогія пов'язує це властивість з хімічним складом, то народні повір'я приписують каменю здатність змінювати відтінок в залежності від настрою власника або навіть фаз місяця.

Але не варто забувати про те, що вчені вже навчилися відтворювати олександритовий ефект штучним шляхом в синтетичних каменях. Тому дуже важливо переконатися, що незвичайна гра кольору є природною, а не результатом лабораторних дослідів.

Такі мінливі камені

Олександритовий ефект притаманний і іншим каменям. Їм володіють практично всі хризоберили. Здобуті на Уралі, мають дуже слабкий реверс, відтінок в них злегка змінюється при різному освітленні від синьо-зеленого до сіро-бузкового.

Виявляє ефект реверсу і у сапфірів африканського походження, турмаліну, граната, султаніта (діаспора). Особливо явно змінюють колір при денному світлі сині сапфіри: при світлі лампи вони стають пурпурно-червоними. Діаспор показує мінімальний олександритовий ефект.

Ювеліри знають, що багато каміння володіють в тій чи іншій мірі здатністю змінювати відтінок при різному ламанні кольору. Відповідно до цього їх використовують в прикрасах: ті камені, які виграшніше виглядають при штучному освітленні, вставляють в вироби, призначені для вечірнього виходу, багато обрамлені.

Однак більшість ювелірних каменів відносять до «денний» групі. Кордиерит, наприклад, при штучному освітленні набуває сірий, і навіть бруднуватий відтінок. Яскрава блакить сапфіра просто блякне при світлі лампи. Бразильський аметист при штучному світлі меркне, перестає сяяти і переливатися. В цьому випадку при озвучуванні вартості каменю про ефект реверса воліють замовчувати, а вироби з мінералами рекомендують носити в денний час.

Залиште Свій Коментар