шляхетна шпінель

Дивовижна історія «найбільшої самозванка серед дорогоцінних каменів», яка століттями дурила найясніших осіб.

Чотирнадцять місяців тому Американська асоціація торгівлі дорогоцінними каменями (AGTA) спільно з «Ювелірами Америки» (JA) оголосила, що шпінель отримає статус офіційного «серпневого каменю» нарівні з хризолітом.

Представники промислових асоціацій тоді відзначили, що рішення про розширення офіційного переліку «зодіакальних каменів» було прийнято за наполегливим проханням любителів самоцвітів. Місяць серпень був обраний для шпінелі через її історичної значимості і глибокого червоного кольору.

Шпінель відома як «найбільша самозванка серед дорогоцінних каменів» через те, що багато рубіни, в тому числі самих знамениті, зокрема використовувалися при виготовленні королівських і царських регалій по всьому світу, на самому ділі виявлялися шпинелью. Якщо вірити Смітсонівському інституту, то аж до 1783 року шпинель зовсім не відрізняли від корунду (тобто від рубінів і сапфірів). Але зараз ми знаємо, що рубін - це оксид алюмінію, а шпінель - подвійний оксид магнію і алюмінію, і червоний колір обох каменів обумовлений присутністю в них хрому.

Століттями придворні ювеліри не могли відрізнити рубін від благородної шпінелі. Так, наприклад, 398-каратний камінь рубіново-червоного кольору, який вінчає Велику корону Російської імперії, створену на замовлення Катерини Великої, спочатку вважався рубіном, але в підсумку виявився шпинелью.

«Рубін Тимура» вагою в 361 карат, подарований в 1851 році королеві Вікторії Ост-Індської компанією, також згодом був пізнаний як шпінель. І навіть 170-каратний «рубін Чорного принца», що прикрашає Корону Британської імперії, теж насправді є неограненним шпинелью.

І хоча шпинель найбільше відома саме за здатність наслідувати кольором рубіна, вона буває самий різних кольорів, включаючи і ніжні, пастельні відтінки рожевого і бузкового, і вогненно-помаранчевий, і холодні тони від попелясто-сірого до насичено-синього. Це дуже міцний мінерал з твердістю рівній восьми за шкалою Мооса. Для порівняння - твердість алмаза дорівнює десяти, а рубіна - дев'яти.

Браслет на фотографії прикрашають 98 кристалів шпінелі, двома рядами інкрустованих в оправу з жовтого золота. Камені були здобуті в регіоні Могок, що в М'янмі, а саме прикраса нині також є частиною Національної колекції самоцвітів і мінералів.

Саме М'янма відома як батьківщина цілої низки прекрасних шпинелей, і особливо - її різновидів рожевого, червоного і оранжево-червоного відтінків. Крім М'янми шпинель добувають також в Афганістані, Бразилії, Камбоджі, Кенії, Росії, на Шрі-Ланці, в Танзанії, в Таїланді і у В'єтнамі.

Залиште Свій Коментар