Лазурит

Небесний камінь, відомий з глибокої давнини, гідний імператорських палаців і картин найбільших художників.

  • Мінерал: Лазурит
  • Колір: Відтінки блакитного та фіолетового
  • Твердість по Моосу: 5, 5
  • Щільність: 2, 38-2, 42 г / см 3

Свою назву лазурит або ляпіс-лазур отримав тільки в XVIII столітті. Коріння його в арабському слові azul, що перекладається як «небо» або «синява».

Перш ж у кожній країні можна почути різні називання каменю. Так у Франції лазурит називали Pierre d'Azur, а в Італії - Lapis Lazzuli, що близько сучасного варіанту англійською мовою - lapis lazuli. У Персії камінь носив ім'я «лāжвард».

Сьогодні можна ще почути й інші назви мінералу, наприклад, ляпіс-лазур або Лазурик.

Історія лазуриту

Історія це мінералу почалася більше 7000 років тому. Лазурит використовувався і для прикраси розкішних палаців правителів Сходу, і для видобутку цінної фарби насичено-синього кольору. У Стародавньому Єгипті придумали робити золоту оправу для цього каменю і носити його в якості прикрас.

Російські імператори також гідно оцінили красу лазуриту. Їм прикрашені зали палацу в Петергофі і знаменитий Зимовий палац.

Хімічні та фізичні властивості лазуриту

Цей мінерал відноситься до групи силікатів і його склад описує наступна хімічна формула: Na 6 Ca 2 (AlSiO 4) 6 (SO 4, S, Cl) 2.

Колір лазуриту варіюється від небесно-блакитного до насичено-фіолетового і залежить від кількості аніонів сірки, присутніх у складі мінералу. Лазурит можна розчинити в соляній кислоті і процес супроводжується виділенням сірководню.

Іноді в видобуваються мінералах присутні вкраплення золотистого або сріблястого піриту. Лазурит відноситься до виробних каменів. Найчастіше камінь обробляють у формі кабошона або пластини. Крім того не рідкісні витончені статуетки і шкатулки, перетворюється завдяки дивовижній фактурі і малюнку каменю.

родовища лазуриту

Найбагатші родовища цього мінералу розташовані в Афганістані. У Бадахшане добувають найбільш цінні екземпляри лазуриту. Нарівні з ними цінуються камені з Прибайкалля. Шахти з видобутку ляпіс-блакить розташовані і в інших країнах: Китаї, Чилі, Таджикистані, Індії та Африці.

В Афганістані, що видобувається лазурит поділяють на три види.

  • Суфсі - найменш коштовне каміння зеленуватого відтінку.
  • Асманом - звичайний лазурит кольору неба.
  • Ніілі - найдорожчий лазурит фіолетового відтінку.

Якщо гірська порода більш ніж на 40% складається з цього мінералу, то вона називається ляпіс-блакиттю.

Як відрізнити підроблений лазурит від природного

Як підробки в прикрасах використовують дюмортьерит, содаліт і пофарбований лазурит.

Від дюмортьеріта можна відрізнити природний мінерал по сріблястим іскрам на поверхні і скляному блиску: дюмортьерит не має ні того, ні іншого, а колір його досить тьмяний. До того ж, натуральний лазурит коштує істотно дорожче такої підробки.

Від природного лазуриту содаліт відрізняється прозорістю. Якщо подивитися крізь камінь на джерело світла, і він буде просвічуватися, значить перед вами содаліт, якщо ж ні - це може бути натуральний лазурит.

Від пофарбованого мінералу справжній лазурит відрізнити ще простіше: досить провести їм по вологій поверхні. Якщо залишиться кольоровий слід, значить камінь підроблений.

Ну і найпростіший і дешевий спосіб імітації лазуриту, який найчастіше зустрічається в біжутерії - намистини з красивими синьо-фіолетовими і білими візерунками, зроблені з полімерної глини. Малюнок фактури на поверхні зазвичай досить великий, грубий і не має того легкого мерехтіння, що притаманний натуральному каменю. До того ж глиняний лазурит найчастіше не відрізняється глянцевим блиском справжнього шліфованого каменю.

Лікувальні та магічні властивості лазуриту

Згадки про цілющі властивості цього мінералу зустрічаються ще в працях Авіценни. Він вважав, що лазурит пом'якшує перебіг хвороби. Також небесний камінь здатний позбавити від захворювань нирок і виразкових поразок шлунково-кишкового тракту, очищає кров, має протимікробну дію, успішно лікує хвороби шкіри, полегшує пологи. Ляпіс-лазур допоможе нормалізувати тиск, до того ж він використовується при лікуванні психічних захворювань.

До магічним властивостям лазуриту відносять здатність каменю допомагати своєму власникові в набутті мудрості.

Ляпісь-лазур допомагає тим, хто багато часу проводить в медитаціях.

На думку сучасних експертів літотерапії, він здатний очистити ауру власника і надалі оберігати його від псування і пристріту, а також може змінити долю на краще.

Кому підходить лазурит

Вважається, що лазурит варто носити одиноким жінкам. Їм камінь допоможе знайти сімейне щастя. Якщо надягати кільце з лазуритом, то кохана людина буде завжди вірним.

Що стосується зодіакальних переваг каменю, то астрологи впевнені, що лазурит підійде будь-якому знаку Зодіаку, за винятком Козерогів. Їм цей мінерал просто протипоказаний.