Ювелірний лікнеп. Авторські прикраси - що це?

У сьогоднішній статті ми розберемо безпосередньо сам процес розробки і виготовлення ювелірної прикраси під замовлення.

Це дуже непростий процес, але я спробую розкрити самі основні моменти, не заглиблюючись при цьому в технічні описи всіх процесів роботи ювеліра. Торкнемося ми в основному тих моментів, в яких замовник повинен брати безпосередню участь.

Отже, найважливіший момент - це вибір дизайну прикраси. За прикрасам, які носить людина, як і по його одязі, можна багато чого сказати про нього. Тому до вибору потрібно підходити серйозно. Як правило, для замовника цей процес полягає в огляді глянцевих видань і картинок з інтернету. Людина знаходить якийсь образ, який він вважає більш привабливим, і йде з цією картинкою до ювеліра. Або ж він приходить в ювелірну майстерню, і йому пропонують вибрати що-небудь з наявного у них каталогу.

Як правило, одні і ті ж каталоги зустрічаються в багатьох майстерень, що надають послуги населенню. Це поширена практика серед тих, хто сам нічого придумати і зробити не може. В результаті споживач отримує перезняті серійне прикраса, або «репліку» якогось відомого на ринку бренду.

Тих, хто йде на це свідомо ми турбувати не будемо! А для тих, хто хотів би отримати авторське ювелірна прикраса, розроблене і зроблене за індивідуальним замовленням, відразу скажу, що прикраса, яке виготовляється за каталогом в 95% тиражується виробником. І ви повинні бути готові, що таке ж прикраса буде не тільки у вас. Єдине чим можна пограти в даному випадку, це інші вставки (камені), і інший колір металу. Все залежить від ваших уподобань.

Отримати ж воістину ексклюзивне авторську прикрасу можна лише в одному випадку - коли воно створюється від ідей на ваших очах. І ось ми підходимо до того, з чого починається прикраса - до ескізу. Кожен майстер має свою індивідуальну манеру створення ескізу: хтось робить це у вигляді недбалих начерків, хтось викреслює види проекції, хтось малює на кольоровому картоні гуашшю, хтось аквареллю, хтось в графічній програмі на комп'ютері.

Насправді це не так важливо, і про майстерність ще нічого не говорить. Найголовніше, що потрібно від ескізу, це візуалізація ідеї художника замовнику. Необхідно об'єднати побажання замовника зі своїми технічними навичками і художнім смаком в єдину композицію. Ескіз повинен бути зрозумілий і відповідати вимогам замовника. Тому не потрібно боятися ставити питання ювеліра, якщо ви не зовсім уявляєте, як це буде виглядати.

Можу сказати, що цей етап складний не тільки для замовника, а й для ювеліра. На цьому етапі завалюються дуже багато, але якщо немає взаєморозуміння, то краще перервати роботу в цей момент, ніж в кінці отримати не те, що хотілося! Адже якщо вас не влаштовує ескіз, то і платити поки нема за що.

Звичайно, в наш час на допомогу ювелірам приходять 3D-технології. Сьогодні існує безліч програм, що дозволяють створити об'ємну 3D-модель. Таку модель можна покрутити в різних ракурсах, спробувати різні колірні поєднання матеріалів. А в деяких програмах - навіть розрахувати вагу металу, необхідного для виготовлення. Але це вже не просто ескіз, така робота вже досить трудомістка. Тому робити її тільки для візуалізації не завжди доцільно. Вона скоріше застосовна для фінальної коректування з боку замовника та обговорення дрібних деталей.

Звичайно, не потрібно думати, що 3D-моделювання гарантує вам більш якісний результат. Адже цю модель ще потрібно перевести в полімер, а потім в метал. У підсумку про майстерність ювеліра буде говорити результат, втілений в заданому матеріалі.

В даний час в розпорядженні ювелірів є велика кількість сучасного, високотехнологічного обладнання, що дозволяє створювати технічно складні прикраси, що витримують конкуренцію на найвищому міжнародному рівні. Але все ж в класичному варіанті ювелір повинен вміти добре працювати руками. Володіти різними техніками обробки металу, техніками закріпки каменів і т.д.

Технології, незважаючи на свій розвиток, не змогли поки витіснити ручну працю з ювелірного ремесла. І хороший сучасний майстер повинен безсумнівно володіти широким спектром технічних знань, включаючи і нові технології. Поділ праці приносить плоди тільки при відпрацьованому серійному виробництві. А при виготовленні авторських прикрас краще, щоб вся робота виконувалася одним майстром. Або хоча б основні її етапи: ескіз, моделювання, складання, закріпка каміння, декоративна обробка, полірування. Всі ці етапи і лиття, при його використанні, можуть серйозно відбитися на якості вашого прикраси при невмілому підході.

Наприклад, створення ескізу недосвідченим художником може привести до неможливості створення ідентичною моделі прикраси, з дотриманням усіх пропорцій та видів. Недосвідчені моделювання може призвести до неможливості отримання якісної виливки в металі, або складності подальшої обробки. Некваліфікована збірка, декор та полірування можуть вплинути на якість і загальний вигляд виробу. А неякісна закріпка каміння - привести до їхнього випадання і втрати вставок. Тому при виготовленні авторських прикрас майстер несе особливу відповідальність за якість виконаної ним роботи. Так як від цього залежить його репутація. І в підсумку показником його майстерності, звичайно, повинна стати якісна реалізація задуманої ідеї, максимально відповідна узгодженим ескізу.

Звичайно, це в ідеалі, але з досвіду можу сказати іноді в процесі створення моделі доводиться вносити авторські правки для поліпшення дизайну. Це нормальний процес. Головне сповістити і узгодити ці моменти з замовником. Всі технічні моменти завжди залишаються на розсуд майстра, і не повинні хвилювати замовника. Але в будь-якому випадку завжди бажаний результат для майстра - це задоволений клієнт!

Залиште Свій Коментар